Her dönemin kendine has özellikleri vardır muhakkak. Fakat 2000’li yılların başında ergenliğe girmiş biri olarak bu dönemde anlamlandıramadığım o kadar çok şey var ki…

İşte şimdi sizlere yaşadığımız, deneyimlediğimiz bu abuk subuklukları bir bir hatırlatıp ergenliğimizin karanlık dönemine doğru kısa bir yolculuğa çıkartacağım.

2000li yılların başında ergen olmak 14 2000li Yılların Başında Ergen Olmak

Kulaktan Kulağa Yayılan Asılsız Bilgiler

Asıl merak ettiğim bu yalanların nasıl yayıldığı… Kim söyledi de ötekisi kayıtsız şartsız inandığı yetmez gibi, yemeyip içmeyip çevresine yetiştirdi? Hepimizin algısı ve dengesiyle oynayan o yalanlardan bazıları:

 • Marilyn Manson kaburgasını aldırmış.
 • Shaggy ölmüş.
 • Dj Akman ezanı remixlediği için öldürüldü.
 • Eminem kendi annesine tecavüz etmiş.

Tarih bu yalanları söyleyenleri affetse de biz affetmeyeceğiz!

2000li yılların başında ergen olmak 02 2000li Yılların Başında Ergen OlmakBayılana Kadar Msn Başında Kalmak

Karanlık çağ da dediğimiz bu dönemde, yalnızca su içmek, yemek yemek, tuvalete gitmek gibi temel ihtiyaçlarımızı alelacele giderdikten sonra koşar adım bilgisayar başına dönüp çok önemli işlerimize devam ederdik.
Stalklamak, art arda çevrim içi – çevrim dışı olarak online olduğumuzu ısrarla gösterme çabası, dinlediğimiz müziği ifşa ederek sosyal mesaj verme kaygıları da yine bu dönemin etkin faliyetleri arasındadır. Gece yarısı ”sen hala yatmadın mı!” diyen anneyi, ”ben de tam yatıyordum” kontratağıyla karşılarken, hızlı hamlelerle bilgisayarı kapatmak bir rutin halini almıştı. Yine bu dönemde erkekler Google’ı muhabbet tellallığı görevine atamışlardı. ”Kız msn adresleri, yabancı kızlarla nasıl tanışılır” gibi güncel sorunlarını Google amcaya başvurarak çözüme kavuşturmayı hayal ederlerdi.

2000li yılların başında ergen olmak 03 2000li Yılların Başında Ergen Olmak

Satanizmin Satanizm Olduğu Yıllardı

Gün geçmiyordu ki yeni bir satanist hikayesi yayınlanmasın… Bazı haber kanalları bu gençlerle anlaşıp mağaralarına girmişler, röportaj yapmışlardı. Siyah giyen herkesi satanist sanma algısı da bu yıllardan miras kalmıştır. Kendine gizemli bir hava katmak isteyen gençlerimiz de sık sık ağır makyajlar yapıp, siyahlara bürünerek arkadaş ortamında sükse yapmaya çalışırken; ailelerinin radarına yakalanıp ”yoksa satanik mi oldun” baskısına maruz kalmışlardır.

2000li yılların başında ergen olmak 17 2000li Yılların Başında Ergen Olmak

Ahenkle Küfreden Saçlar

”1 beden küçük beyaz gömlek giyip saçlarını diktirmezse ölecek” salgınını hatırlarsınız… Kadınların kuaförlerde, alışveriş merkezlerinde ne kadar çok zaman harcadığından yakınan erkeklerin, hem de dışarı da aslan kesilen bu erkeklerin saatlerce berberde zaman harcayıp bir de böyle bir saç modeli yaptırıyor olması tam bir dramdır. Madem saatlerini harcadın bari bir şeye benzeseydi! Uzun bir dönem kirpiden bozma saçları ile cool olduğunu sanıp, artist artist sokaklarda salındılar maalesef. Herkesin şeyine kimse karışamaz, bir şey diyemedik tabi…

Hayır bir şey değil, o jöle sevdası yüzünden şimdilerde ”kel mi kalacağım” stresi yaşıyorlar.

2000li yılların başında ergen olmak 16 2000li Yılların Başında Ergen Olmak

Eve Girince 3 Kere Çaldır!

Kameralı telefonlar çıkmadan önce mesajlaşmak, birini aramak tam bir cesaret işiydi. Mesaj atmak 2 kontör, arayayım desen 10 dakika konuşamazsın. Aileden aldığın para belli, ”kontör bitti” desen ”ne çabuk bitti, kiminle konuşuyosun sen bu kadar!” çemkirmelerine maruz kalacaksın. Durum böyleyken pratik Türk zekası konuştu ve ”çaldırma” tekniği keşfedildi. Örneğin; sevgililer gün içinde birbirlerini belli periyotlarda çaldırıp ”aklımdasın” mesajı veriyorlardı. Sevgilisi telefonun başında değilse ve anında geri çaldırmaz ise ”demek ki telefonun başında değil! Kim bilir kiminle…” çıkarımı yapılabilir, ilişki çıkmaz bir yola girebilirdi.  Bir dönem gazeteler ”telefon melodisi kodları” yayınlıyorlardı. Deli Yürek, Memoli gibi dönemin popüler dizi müzikleri olurdu genelde listede.

2000li yılların başında ergen olmak 05 2000li Yılların Başında Ergen Olmak

Ayhhh Çoqhh DadLu BHen Öpebilirmiim 1 qere

Başımıza bu emoluk davasını ilk kim sardıysa onu esefle kınıyor, teessüflerimi bildiriyorum. Sanal ortamlarda gezen, Barbie bebek kıvamındaki yabancı emo kızlardan ilham alınsa da güzel ülkemin gençleri olarak bu durumdan maalesef alnımızın akıyla çıkamadık. Bebek gibi konuşmak, kaldırımda oturmak, 85 kişi buluşmak, her zaman depresyonda olmak, dünyadan nefret etmek gibi yazılı olmayan kurallara uyulsa da, bu dönem parçalamak istediğimiz fotoğrafları barındırır.

2000li yılların başında ergen olmak 07 2000li Yılların Başında Ergen Olmak

Yonja Devri

Facebook, İnstagram yokken Yonja vardı. Bizim dönemin gençleri muhakkak uğramıştır bir kere de olsa Yonja’ya. Sing yapma denilen; ele, kola, bacağa, memeye sevdiğin insanların adını yazıp fotoğraf paylaşma modası da buradan türemişti. İşsizliğin başımıza vurduğu elim zamanlardı. Eğer tanışılan kişi ile uzun vadede bir ilişki kurmak istenirse; Yonja’dan, Msn’e geçilirdi. Nice sanal alem aşkı, henüz birbirlerini canlı canlı göremeden başlayıp bitmiştir bu mecrada.

 

Böyleyken böyle…

Hatırladıkça o günleri yüzümde buruk bir tebessüm oluşuyor şimdi. O masumiyet, o saflık yerini dünya telaşına bıraktı şimdilerde… Gereksiz telaşlarımız, çocuksu heyecanlarımız yerini kaygıya bıraktı. Herkesin yüzü asık, yalnızca günü kurtarmak için yaşıyor adeta. Oysa öyle miydik? Arkadaşımızın davası bizim davamızdı. Büyük hayallerimiz, umutlarımız, aşklarımız, sağlam dostluklarımız vardı. Şimdilerde hatırlarken güldüğümüz şeylere zamanında göz yaşı akıtmıştık. O günlerde hala bir umut vardı yaşamaya dair..

Gerçekten yaşadığınızı hissediyor musunuz?

Herkes yalnızlıktan şikayetçi, herkes dürüstlük arıyor. Ne değişti söyleyeyim; sen değiştin, ben değiştim, biz değiştik… O zamanlar kayıtsız şartsız güvenirdik insanlara. Kazık yemenin bile bir tadı vardı. Şimdi herkes kendi kabuğuna çekilip yalnızca yara almaktan korktuğu için bağ kurmaktan çekiniyor karşıdaki ile…

Evet şimdi daha güvendeyiz.

Peki daha mutlu muyuz?

 

Asparadox’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

4 comments

  • Hello, guest
  • yonjadan ve msn den önce icq vardı..oradan chat yapardık arkadaşlarımızla. mirc te denk gelmek ya da kanaldan atılma olayları olduğu için (bkz: connection reset by peer;)) you were kicked from zurna by karizmatik:) hhehehe) zor olunca icq açılırdı vapur sesiyle başlardı program. çaldırma olayı da çok önemliydi. öyle şimdiki gibi bedava sms yoktu. çaldırma şifresi bile vardı. bi kere çaldırırsan nete gel, iki kere çaldırınca seni özledim:)), üç kere çaldırınca " ben geldim. ok "anlamına geliyordu:) sanal aşk ise kaçınılmazdı. bir de fotoğraf taratıp yollama olayı ise internet cafeleri zengin etti:) 3310 ve üstü modeller de zenginlik sayılırdı. haa bir de teoman ın daha 17 17 17ymiş şarkısı da 2000 yılı mayısına aitti ve benim 17.yaşıma denk geldiği için ayrı severdim:)
  • 2000'li yılların başında ergen olmaktan daha kötü bir şey varsa o da 2000'li yılların başında 18'ine girip oy kullanma hakkı elde etmektir. Bi insanın oy verdiği partiler hep mi kaybeden tarafta olur. Muhtar seçimlerinde bile kazanan muhtara oy vermemişim ben :/

  FACEBOOK YORUMLARI