Sait Faik Abasıyanık, tartışmasız Türk edebiyatının en iyi öykücülerinin başında gelir. Ülkemizde maalesef gençlerin sadece sınav için ezberlediği ‘durum hikayeciliğinin Türkiye’deki temsilcisi Sait Faik Abasıyanık’tır’ cümlesinden öteye geçmeyip, hikayelerini okumaya kalkışmadığı bir yazardır. Kendine ait tarzıyla edebiyat severlerin gönlüne taht kurmuş Abasıyanık, Türk edebiyatına da büyük katkılarda bulunmuştur hikayecilik anlamında. Bununla beraber adına da bir ödül verilmektedir.

62. Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Arıyor!

62. sait faik hikaye armağanı sahibini arıyor 02 62. Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Arıyor!

Sait Faik Hikâye Armağanı, Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl ölüm yıl dönümü olan 11 Mayıs bir öykücüye verilen armağan ve edebiyat dünyamızın en büyük ödüllerinden biridir.  1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürülen armağan,  2012 yılından beridir de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliği ile devam etmektedir.

62. sait faik hikaye armağanı sahibini arıyor 03 62. Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Arıyor!
’92 de SAit Faik Abasıyanık Adına Basılmış Bir Pul…

Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak amacıyla 62. kez düzenlenen ödüllü hikâye yarışması bu yıl da sahibini aramaya başladı.  Eserlerinin telif haklarını Darüşşafaka’ya bağışlayan Sait Faik’i onurlandırmak için annesinin düzenlemeye başladığı bu prestijli ödül için açık çağrı yayınlandı.

Yarışmaya katılım şartları;

 

  • Yarışmaya katılacak hikâye kitapları 2015 yılında yayınlanmış olmalıdır.
  • Yarışmaya katılacak kitapların daha önce ödül almamış olması gerekmektedir.
  • Seçiciler Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından sonuçlar,  2016 yılı Mayıs ayı içinde açıklanacaktır.

 Seçici kurulda; Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Jale Parla,  Metin Celâl, Beşir Özmen dışında daha önce bu ödüle layık görülmüş; Nursel Duruel ve Murat Gülsoy’da yer alıyor.

62. sait faik hikaye armağanı sahibini arıyor 04 62. Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Arıyor!

Daha önce ödülü alanlar arasında Bilge Karasu, Tomris Uyar, Fakir Baykurt, Necati Cumalı, Selim İleri, Adalet Ağaoğlu gibi edebiyat severlerin sevgisini kazanmış bir çok yazar mevcut.

62. sait faik hikaye armağanı sahibini arıyor 05 62. Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Arıyor!
Sait Faik Ödüllü Yazar Bilge Karasu…

1955’de il ödülü alan Haldun Taner’in ‘On İkiye Bir Var ‘ hikayesinden geçen yıl Bora Abdo’dan ‘Bizi Çağanoz Biri Öldürdü- Beni Unutma Dörtlemesi I’ kadar birçok hikaye ve hikayeci bu armağana sahip oldu. Tüm edebiyat severler gibi biz de merakla bu yılın en iyi hikayesinin sahibini bulmasını bekliyoruz.

62. sait faik hikaye armağanı sahibini arıyor 06 62. Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Arıyor!
62. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın Son Sahibini ; ‘Bora Abdo’…

11 Mayıs 2016 günü sahibini bulacak bu ödül hakkında daha fazla bilgi için;

www.darussafaka.org

 

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI