Asırlardan beri beynimizi tırmalayan sorular sorulmuştur. Aşk mı? Gurur mu? Aşk mı? Para mı? Aşk mı? Arkadaşlık mı? Ot mu? B*k mu?
Hep bir seçim yapmamız beklenmiş, yeri gelince “Kadınlık gururu”, “Erkeklik gururu” gibi kalıplar dayatılmıştır. Çoğu zaman sırf arkadaşlarımızın ya da ailemizin takdirini toplamak için, bazen de “Elalem ne der?” kaygısıyla gururlu adamlar/kadınlar olmuş, içimizdeki duyguları bir ömür içimizde kalması pahasına bastırmışızdır. Bu anlattıklarım tanıdık geliyor değil mi? Belki bir yakınınızdan, belki de eskide kalmış hikayelerinizden hatırlıyorsunuz bunları. Sırf o ilk mesajı atmamak için elinizde telefonla geçirdiğiniz günleri, gelen her aramada ya da kapının her çalışında midenizdeki o burkulma hissini çok iyi tanıyorsunuz… Beklediğimiz arama gelince de en katı ses tonumuzu takınır, “Ben sana beni bir daha arama demedim mi?” deriz. Çünkü gururlu adam/kadın olmak bunu gerektirir.

Peki ya o aşık adam/kadın olduğumuz zamanları hatırlayalım mı biraz?

aşk mı gurur mu 02 Aşk Mı? Gurur Mu?

Zaman geçer ama o duygu herkeste aynıdır. Liseliler bilmez, Msn’de o “Şimdi oturum açtı” yazısını gördüğümde midemden çıkıp ekrana vuran kelebekleri asla unutamam. İnternet ne güzel şey demeden geçemeyeceğim. “Buradan bi tıklıyon tee Almanya’daki dayı oğlunu görüyon” klişesinden bahsetmiyorum, ama o döneme yetişmiş olan herkesin Msn’de heyecanla beklediği, dinlediği şarkılarla gönderme yaptığı, bir süre cevap gelmeyince titreşim gönderdiği birileri vardır mutlaka. Sahi, neden kapanmıştı o Msn devri?

Şimdi de başka türlü yaşıyoruz aşkları tabii. Online olduğu zamanları kovalıyoruz mesela. İyi geceler dedikten sonra bir daha online olmuş mu diye kontrol ediyoruz. “Bana yazmıyorsa kiminle konuşuyor bu?” diye düşünüyoruz… “Herkese online bana typing olacaksın ulen!” demek geliyor içimizden, söyleyemiyoruz… En güzel dönemler böyledir hep, utanan maymunlar, kızaran suratlar, öpücükler havalarda uçuşur. Bir buluşmadan eve dönülünce bir sonraki buluşmada ne giyileceği düşünülür. “O”nun kokusu sinen kıyafetler bir süre yıkanmaz mesela. “Of çok tatlıydı kızım yaa” diye anlatılır hep…

Durum böyleyken, sonradan ne olursa olur, o çok iyi kızlar, çok tatlı adamlar bir evrim sürecine girer ve “Ben sana beni bir daha arama demedim mi?” sorunsalı baş gösterir. Çoğunlukla iki tarafın da kıvrandığı bu süreç böylece son bulur. Herkes farklı hayatlara, farklı insanlara karışır ve hikaye burada biter. Bence hep Demet Akalın yüzünden başımıza geldi bunlar. Biz Mario olup bir prensesi kurtarmak için yemeden içmeden kesilen çocuklardık. Ne ara öğrendik başka sevgiliyi kolumuza takıp Bebek’te üç beş tur atmayı? Ne ara bu kadar unutkan olduk?

Çünkü gururlu adam/kadın olmak bunu gerektirir. Başarı dolu ayrılık hikayeleri anlatılır sonrasında, nasıl da bıraktığından, arkasına bile dönüp bakmadığından bahseder herkes. Toplum bizden bunu istiyor biraz da. “Bak şimdi bıraktı kocayı, bilmem nereye yerleşti hem çalışıyor hem çocuğuna bakıyor, mis gibi yaşayıp gidiyorlar. Helal olsun, dimdik ayakta!” Ne kadar övgü dolu sözler, değil mi? Ama ben çok merak ediyorum, bunca kötü olaydan geçip de mis gibi yaşayanı getirin bana. Kim ulan bu dimdik ayakta olan? Bir yoklayın bakalım ayakta mı gerçekten? Kolay mı bir ilişkiyi bitirebilmek, bir hevesle alınıp yerleştirilen eşyaları, kurulan bir düzeni toparlayıp gitmek? Varsa bunları yaşayıp mis gibi yaşayan, hiç etkilenmeyen biri getirin, elini öpeceğim.

aşk mı gurur mu 03 Aşk Mı? Gurur Mu?

Sevgisizliği, sözde gururlu olmayı bir meziyet sanıyoruz hep. Aşk mı? Gurur mu? Sorusuna gelince, normal şartlarda aşk gururu her türlü siler atar da, biz çok meraklıyız bu başarı hikayelerine. Bizde de bir tane olsun isteriz hep. Bu yüzdendir ki, artık yavaş yavaş unutuyoruz sevmeyi. Hiçbir hataya tahammülümüz yok artık. Kızıyor, azarlıyor, bağırıyor, yeter artık diye sızlanıyoruz. Sonra da vay efendim ben neden yalnızım, bana niye iyi geceler mesajı gelmiyor, uyuyan kedi resmi koyup “İyi geceler” diye tweet atmalar falan… Geçiniz efendim bunları, sevin biraz, gülümseyin!

aşk mı gurur mu 04 Aşk Mı? Gurur Mu?

Sadece aşkta değil, normal hayatta da sevin insanları. Teşekkür edin, yol verin, yardım edin… Sabahları bakkala gittiğinizde “Günaydın Erdal Abi” deyin mesela -Erdal Bakkal geldi aklıma, özledik be!-, kapıdaki kediye süt verin, balkondaki komşu teyzelere selam verin…

Diyeceğim o ki, iyilik bölünerek çoğalır sevgili terliksi arkadaşlarım. Mağaralarınızdan çıkıp, insanlara gülümseyin…

4 comments

    • Hello, guest

    FACEBOOK YORUMLARI