Hayatımız boyunca süregelen bazı doğrularımız vardır; bizim doğrularımız, sadece bize ait olan. Ya da biz öyle olmasını isteriz.

Ben büyüdükçe anlıyorum ki, bu yaşıma kadar benim doğrum diye bir şey yokmuş! Annemin doğrusu, babamın doğrusu, teyzemin doğrusu, ablamın doğrusu…

Onların doğruları bazen bana ışık tutmuş, bazen karanlıkta bırakmış, korkutmuş! Bazen de ürkütmüş; bilmiyorlar, onlar da doğru yaptıklarını düşünüyorlar – fakat bilmiyorlar.

Benim de bir rolüm var ve ben de kendi hayatım da baş roldeyim! Kendi hayatımı kendim yazmalıyım, çizmeliyim, renkli kalemlerle canlılık katmalıyım.

Onların doğruları benim yolumu yapacak olan taşlar olmamalı! Ancak ışık olabilirler. Her taşı birer birer kendim koymalıyım. Fakat bilmiyorlar…

başrolde sen varsın 05 Başrolde Sen Varsın...

Ben küçükken ablamın davranışlarına çok dikkat ederdim, yaptığı her yanlışı da doğruyu da derin bir süzgeçten geçirirdim. Onun yaptığı yanlışları yapmaz, yaptığı doğruları adım adım uygulardım. Kısa süre de ablamın arkadaşları da benim için bir örnek model oldu. Tabii olmazsa olmaz, annelerimiz! Onlar bizim için aynadır, bakarız ve ne yapıyorlarsa aynılarını yapmaya çalışırız. Bir süre sonra, büyüdüğümü anladığımda şöyle bir etrafıma baktım.

Ablamın en yakın arkadaşıyla sohbetinde;erkek arkadaşıyla olan tartışmasında yaptığı bir hatayı anlatırken kulak misafiri oldum ve sonuna kadar dinledim, ablam hatalıydı!

Annemin babamla olan tartışmalarından birinde aslında konuyu ne kadar da uzattığının şahidi oldum. Ve babam hatalar yapıyordu! Farkındaydı! Sonra tekrar yapıyordu. Engel olamadığı bir tür hastalık gibi.

başrolde sen varsın 06 Başrolde Sen Varsın...

Anladım ki herkes kendi hayatının baş rolünde oynuyor.

Allah bir yazı yazmıştı: Kader! Biz de o kaderin içerisinde irademizle birlikte, rolümüzün hakkını vermeye çalışıyorduk.

Aslında doğru diye bir şey yokmuş. Aslında bu hayatta benim hayatıma göre doğrular, senin hayatına göre doğrular varmış ve bir çok kişiye göre doğrular varmış.

Kendinize bir model belirleyip oradan yolunuza sonsuz mutluluk, sonsuz doğruluk ve sınırsız yaşam şeklinde ilerleyemiyorsunuz.

Belirli bir yaşa geldikten sonra, benim gibi etrafınıza bakacaksınız ve tam da her şeyin anlattığım gibi olduğuna karar vereceksiniz. Herkesin; herkesin yaşamıyla bağlantılı olduğu bir yaşamı var…

Bu yaşamda ne kadar çok doğru veya yanlış yaparsanız o kadar başroldesiniz.

Doğrularınızın fazla olduğu, yaşamınız boyunca hata yapıp, mutlu sona erişebildiğiniz bir hayatınız olsun. Ancak, yaşamayı severseniz.

başrolde sen varsın 07 Başrolde Sen Varsın...

Sonunda başrolde olduğumun doğruluğunu kendi içimde kabul edince; boşvermeye başladım, tartışmaları, kavgaları, bir tek kendini anlayabilen insanları, bağırarak konuşmayı seven insanları, ağzını şapırdatarak yemek yemeğe bayılan insanları, yüksek kahkahalarla gülmekten çekinmeyen insanları, sokakta aç yatan insan varken çöpe yemek boşaltan insanları, kendini acındırmayı çok seven insanları, mutluyken mutsuz olmak için neden arayan insanları…

İnsanları boşverip, kendi yazdığım hayat adı oyunundaki başrol karakterime büründürdüm kendimi. Ve başladım büyümüş ben ile yaşamaya.

Diğer yazı bölümünde görüşmek üzere; sevgi ile kalın, aşk ile kalın…

 

Beyaz’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

One comment

    • Hello, guest

    FACEBOOK YORUMLARI