Evet herkes çok da bayıla bayıla gitmez düğünlere, kınalara, nişanlara…

Fakat bu hissiyat bende ciddi bir fobi halinde vuku bulmuş durumda. Gayet tabii çok sevdiğim insanların bile düğünlerine gitmemek için 78 takla atarım. Sevmiyorum yahu…Bunun yanında arkadaşının arkadaşının, teyzesinin komşusunun, dıdısının dıdısının düğünlerine giden o cefakar insanlar da benim gözümde Dalai Lama ile eşdeğer saygınlıkta. “Bu nasıl bir sabır?” şeklinde.

Hazır Adalet Ağaoğlu’nun muhteşem eseri Bir Düğün Gecesi’ni yeni bitirmişken, akşama da biricik öz kardeşimin kına gecesi var iken birazcık kendi gözümden bu tarz organizasyonları anlatmak istiyorum. Benim gözümde düğünler katılan da ev sahibi olan da dahil hiç kimse ama hiç kimsenin hoşlanmadığı, gereksiz çok büyük stresler altına girilen, hayatın normal ve rahat akışını bir anda bozan ve sekteye uğratan, hala ve hala bizden önceki nesillerin eğlence anlayışına göre düzenlenen çok kötü müzik zevkiyle (İrem Derici’ye bile razıyım) kulakları kanatan, salondaki moda anlayışıyla ilk bulduğum plastik çatalı gözüme sokma hissiyatı uyandıran, meme altları terlemiş teyzelerin olduğu, herkesin bitse de gitsek şiarıyla geldiği organizasyonlardır.

bir kına gecesi 03 Bir İşkence Türü Olarak Kına Gecesi

Küpe taksam karşı tarafın hısım akrabasına garip gelir de kardeşime kızı vermekten vazgeçerler mi? Takım elbise ve cebine gömlek kombinini elimin tersiyle itip dar paça bir jean üstü beyaz t-shirt ile gelsem beni hala sever misiniz? Yoksa “canım bu da olmamış ama” ifadesinin gizli olduğu bakışlarınızla bana gülümser misiniz? Ya kimi öpüp, kimin sadece elini sıkmam gerektiğinin bilinememezliği sorunsalı? Genelde herkesi mucuk mucuk öpüp, karşımdaki insana soğuk görünmemeye çalışan ve en azından bir kafa karışıklığını gidermeye meyilliyimdir. Ya karşımdaki abla muhafazakar çıkarsa? Ya havaya umarsızca ve ezbere savurduğum öpücüğüm havada taklalar ata ata yere düşerse? Kendimi bir anda dünyanın en azılı ırz düşmanı olarak hissedersem? Peki çok fazla akraba sevdalısı olmamamdan dolayı, düğünde karşılaştığım soy ağacımın insanları, sitemleri ve iğneli esprileriyle beni o ağaca gömmeye kalkarlarsa?

Ha bir de göbek atma sorunumuz var! “Kardeşinin düğününde bile oynamadı soğuk nevale” etiketini yemek istemiyorum ama 27 yıldır özenle geliştirip koruduğum entellektüel, cool imajımı Ankara’nın Bağlarına nasıl feda edeceğim? Hepsi bu gece açığa çıkacak… Ne diyelim Allah yar ve yardımcım olsun. Sevgiler..

8 comments

  • Hello, guest
  • çok iyisin ARSLAN AYGÜN :) reeliteenin dibine vurmuşsun yine :) Dünyanın en gereksiz ve can sıkıcı adetleri bu düğün dernek olayları bencede ama ben en çok ' Kendimi bir anda dünyanın en azılı ırz düşmanı olarak hissedersem?' cümlene bittim açıkçası. espirili ve gerçekçi ifade tarzın özellikle bu yazının sonunda bana 'bitti mi ya  :( ' dedirtti.kına düğün nişan hep aynı tarz ve hepsi gereksiz.hiç eğlenmiyorum ve bunu belli edersem sanki kınanacakmışım gibi hissediyorum.kendi nişanımda bile zorla oynadım ve o sondu zaten.gelecekte olacak bu tarz eğlenceler için allah bana sabır selamet versin.fakat şu da var düğünlerde kınalarda nişanlarda fln neyse gerçekten çok eğlenen ve her düğünde neşe ve şevkle oynayıp düğün olsada bayıla bayıla oynasak diyen tiplerde var ve bu kişiler bayan değil.bayanlar genelde sever bilirim ama erkeğin düğünleri sevmesi bana her zaman bunu nasıl başarıyo dedirtmiştir.akraba sorunsalı var bide tabi.. geçenlerde katılmış oldğum kuzenimin nişanında adını ve nerden akraba olduğmuzu henüz ezberime alamadğım hatta adını dahi unuttuğum 100 yılda bir gördüğüm anne tarafımın kalabalık sülalesi ile bir araya gelmemek için harcadığım çaba nobellikti.birde nişanlımın akrbalarını ezberleme ziyaret ve düğünlerine katılma olayı varki o konudaki derdimi anlatmak dünyanın en zor işi olmalı.
  • Tonlarca para dokulup kimsenin memnun edilemedigi, aksine yillardir gormedigimiz akrabalarimiza dedikodu malzemesi cikartan organizasyon turu... Umarim bunlar yakin zamanda son bulur, cirkin kokulu kinalar kullanilmaz, bizler cekistirilerek oynamaya zorlanmayiz, takilan takilarin hesabini tutan teyzeler olmaz...
  • öncelikle kardeşine mutluluklar dilerim. sana da bol bol sabır :) Harvey'in yorumuna katılıyorum, bu tür organizasyonların en iyisi votka-vişne karışımı ile lur. sonra zaten göbek atarken entelektüel kaygıların da olmaz :)
  • Kına gecesi kadınlar arasında bir eğlenceyken ne ara ikinci veya ön düğüne dönüştü, ben orayı kaçırdım zaten. O kadar boşa harcanan bir para ki... Kardeşine mutluluklar bu arada. Düğünde stres yapanlara önerim ise tabii ki alkol. İçkili değilse de dışarıdan getirin, için. Başka türlü çekilmiyor :)
  • Kına Gecesi gibi işkence gelenek, görenek ve adetler azalarak bitsin. Hatta hızla bitsin çünkü ben ondan sonra evlenicem!

  FACEBOOK YORUMLARI