Haziran ayında yapılan Genel Seçim‘den bu yana siyaset kanadında sular durulmazken, tek başına iktidar olamayan Ak Parti, koalisyon görüşmelerine CHP ile başladı. Hükümet ha kuruldu ha kurulacak derken neredeyse 2 buçuk ay oldu ortada bir hükümet olmadığı gibi ülkenin son yılların en çözümsüz ve zorlu sürecinden geçiyor olması da cabası…

Koalisyon görüşmelerinden sonra her iki parti yetkililerinin de umut vadeden olumlu cümlelerinden sonra “bu kez olacak galiba” denmeye başlamışken son görüşmeye bir gün kala gelen iddialar takvimi yeniden başa sardı.

CHP’li üst düzey bir yetkilinin Reuters’a verdiği bilgilerle yapılan habere göre, CHP’nin AK Parti ile koalisyon hükümetinin kurulacağına dair beklentileri çok düşük ve bu nedenle de daha son görüşme yapılmadan CHP seçim hazırlığına start verdi. Hatta iddialara göre bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri ile yapacağı grup toplantısında seçim broşürü dağıtılacağı bilgisini verdi.

Davutoğlu’nun koalisyon turlarını tamamladıktan sonra CHP ile Ak Parti arasında koalisyon görüşmeleri derinleşmiş ve önce istikşafi görüşmeleri sonra da liderlerin buluşmaları gerçekleşmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Davutoğlu ile Perşembe günü saat 14:00’teki son liderler görüşmesinden önce dün Merkez Yönetim Kurulu’nu topladı. Bugün de partinin milletvekilleri ile bir araya geleceği bildirildi.

CHP’li üst düzey yetkilinin Reuters’a verdiği demeçte, Kılıçdaroğlu’nun dünkü MYK toplantısında Davutoğlu ile Pazartesi günü yapılan liderler buluşmasından da bilgiler verirken; “AKP bizimle hükümet kurmak istemiyor. Ülkeyi ortak yönetelim diyoruz, ‘Hayır, siz karışmayın’ diyorlar. ‘Siz kırmızı plakalı araçlarınıza binin gezin, hükümeti bize bırakın’ diyorlar. Böyle bir şey olmaz dedi” diye konuştu.

Reuters’a konuşan CHP’li yetkili bugün yapılacak toplantıda milletvekillerine seçime hazırlık broşürü dağıtılacağını söyleyerek, “vekillerin seçim bölgelerine giderek halka genel seçimlerden bu yana CHP’nin neler yaptığını, hükümet kurabilmek ve ülke çıkarlarını korumak adına ne fedakarlıklarda bulunduğunu anlatmaları istenecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun dün yaptığı açıklamalar, peş peşe gelen anket haberleriyle beraber ibrenin yine seçimden yana olduğunu gösteriyor. Anketlere göre seçimlerden bu yana AK Parti’nin oy oranında 2-2,5 gibi bir artış var. Tabi bu anket sonuçları gerçek midir yoksa “oturdukları yerden yapılan algı anketlerinden mi” bilinmez. Bizim işimiz duyduğumuzu yazmak. 😉

2 aydır sürdürülen politikalar, savaş ve kaos ortamı (MHP’nin de bu ortama katkıları yadsınamaz), terör operasyonları, şehit haberleri, ülkenin doğusunun yangın yerine dönmesi, halkın yaşadığı korku ve panik (ki istenen bu değil miydi zaten) oldukça işe yaramış gibi görünüyor. (Bunlar halkın büyük kesiminden duyduğumuz iddialar tabi, bizim fikrimiz yada yorumumuz değil. Elçiye zeval olmaz!)

İşin ucunda bu kadar bedel ödemek olduğunu söyleseydiniz, 8 Haziran’da bir seçim daha yapıverirdik.

Tarih affeder mi bilmem ama, ne gözyaşı kurumayan analar, ne babasız kalan evlatlar, ne dul kalan eşler, ne bir yanı eksik kalan kardeşler, ne de “ben gireydim kara toprağa yavrumm” diye haykıran babalar affetmeyecek, ahları yakanızda olacak!

Barış bu kadar kolay ve yakınken, savaştan çıkar umarak savaşı getiren her kimse yaşattıklarını yaşamadan ölmek yok!

Ben demiyorum, HAK’kın adaleti böyle diyor!

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI