Çok değil bundan iki ay önce, sürekli aynı oyunları oynamaktan sıkıldığım bir dönemde, bir arkadaşım Half Life 2’yi tavsiye etmişti. Şansıma o dönemde de Steam’de Half Life serisi indirimdeydi. Aldım oynamaya başladım. Oyunun bir yerinde çok takıldığımda o oyun bana fenalık getirir ve çözeceğim diye inatlaşmam, oyunu bırakırım. Bunun olmasını istemediğim için Youtube’da yardımcı videolar aramaya başladım. Karşıma bir adet Half Life 2 oyun videosu çıktı. Video, PintiPanda TV Youtube kanalında yayınlanmıştı. Oyunda geçemediğim yeri itina ile buldum ve izlemeye başladım, bir süre sonra geçemediğim yeri değil, daha gelmediğim yerleri de izlemeye başladım derken, sırayla bütün videoları izlemeye devam ettim. İşte esas soruyu burada soruyoruz, neden? Neden PintiPanda oyun videoları bu kadar eğlenceli? Neden kendini bu kadar izlettiriyor ve kim bu PintiPanda?

Bütün bu sorulara en güzel cevap, sanırım kendisinin kanal tanıtım videosu olacak. Birlikte izleyelim;

Tuna Akşen, nam-ı diğer PintiPanda, izleyici kitlesini samimiyeti ve sohbeti ile cezbeden bir Gamer. Gamer derken de aslında eksik nitelendirdiğimi hissediyorum çünkü bence yaptığı Gamer’lıktan çok öte, niyeti oyunların ötesine geçmiş durumda. Hatırı sayılır bir hedef kitleye sahip olan Tuna, anlık yayınlar açtığında dahi minimum 1.300 kişiye yayın yapıyor. Bu yayın içerisinde sadece oyun yok, sohbet var, kahkaha var, birlikte sinirlenmek var ki onlar buna “Geleneksel Kanser Şenlikleri” diyorlar ama yılmak yok, sabredip, azmedip, üzerine gitmek ve oyunu hep birlikte almak var. Sonra mı? Kanalın ve PintiPanda’nın gelenekselleşmiş eğlenceli müzik kuşağı var, hemen buraya yapıştırıyorum kendisini;

Özellikle yukarıda yapıştırdığım video, panda ailesinin ve yayınlarının vazgeçilmezi. Gerek açılış müziği olarak, gerek çay-kahve molası müziği olarak en sevilenlerden. Videoyu hazırlayan ise muhtemelen panda ailesinden ve bir kolay olunmayan, “Emirkan”.

ders niteliğinde youtuberlık pintipanda 02 Ders Niteliğinde Youtuberlık; PintiPanda!

PintiPanda’yı Bu Kadar İzleten ve Başarılı Kılan Ne?

İki aydır gözlemlediğim ve dahil olduğum kadarıyla, izleyicilerine yaklaşımı diyebilirim. Onları birer izleyici olarak görmekten çıkıp, karşısında çay içtiği, sohbet ettiği birisi olarak nitelendiriyor ve bunu da size hissettiriyor. Her ne kadar internet ve ekran aracılığı ile etkileşime geçseniz de kendisiyle, Tuna bunu size hissettirmiyor. Sanki yuvarlak masa şovalyeleri misali aynı masada oturup, hep birlikte çay içip, çekirdek çitliyormuş havasına sokuyor sizi. Sosyal medyada her zaman takipçileri ile iç içe, yayınlarda karşılıklı sohbet içerisinde, kısacası egodan uzak, doğal bir uslubu var kendisinin. Bu sayede de Türkiye’nin en iyi Youtuber’ları arasında zaten.

Bir işe kendinizi ne kadar gönülden adarsanız, başarı o kadar kaçınılmazdır. Tuna Akşen’in aktarımları ve verdiği izlenim doğrultusunda, kendisinin çoğu zaman Youtuber ya da Gamer olduğunu unutup, keyif aldığı bir şeyi yaparken bunu sizinle paylaştığını hissediyorsunuz. Zaten kendisi de bunu defalarca dile getiriyor. Başarı, alınan keyif ile doğru orantılı ise, onun böylesi sevilmesi ve benimsenmesi şüphesiz bunun kanıtıdır. Gamer’lık derken, tek mesleği bu değil kendisinin tabii, Multiplayer internet yayınının program yönetmeni aynı zamanda.

ders niteliğinde youtuberlık pintipanda 03 Ders Niteliğinde Youtuberlık; PintiPanda!

Peki Menüde Neler Var?

Mümkün mertebe farklı alanlarda oyun inceleyen ve oynayan PintiPanda’nın menüsünde bu dönem yoğun olarak The Long Dark, Skyrim, UFC, GTA5, Fallout 4, Dying Light, CS:GO ve Dark Souls 3 bulunmakta.

Heavy Rain ve Far Cry Primal gibi oyunları da bitirip baş köşesine koyarken, Don’t Starve oyununa sezon finali vermiş durumda şu anda kendisi.

PintiPanda TV’de Neler Oluyor?

Genelde Salı ve Perşembeleri saat 21:00’da başlayan yayınlarda bol bol sohbet, kahkaha ve eğlence var. Kendi yaşadıklarımı ele alarak örnekleyeceğim; ilk önce yayını izlemeye başlıyorsunuz. Önce kendi kendinize kıkırdayıp, kahkaha atıyorsunuz. Bu keyfi tek başınıza aldığınızı düşünüyorsunuz ama aslında yalnız değilsiniz, sadece PintiPanda değil, chatte sizinle bu keyfi paylaşan minimum 1.300 kişi var. Bir süre sonra benimsemeye başlıyorsunuz ve siz de sohbete bir iki yorum yazmaya başlıyorsunuz, derken diğer izleyicilerle kaynaşıp, karşılıklı sohbet ediyorsunuz, derken PintiPanda sohbette sizin yazdıklarınıza eşlik ediyor ve hep birlikte bu zevke ortak oluyorsunuz.

Sonra abone oluyorsunuz, nickiniz ekranda “Herkese benden çay!” ses efekti ile görülüp, duyuluyor. Adettendir, diğer aboneler de size chatten çay ikonu ile çay gönderiyorlar. Her yeni abone geldiğinde bu gelenek gerçekleşiyor. Oyun aralarında çaylar, kahveler yenileniyor. Muhtemelen İsmail YK’dan PintiPanda’lı “Kudur Baby” veriliyor ekrana ve kelime anlamı ile herkes kuduruyor.

ders niteliğinde youtuberlık pintipanda 04 Ders Niteliğinde Youtuberlık; PintiPanda!

Zaman zaman şanssızlıklar da oluyor tabi, mesela PintiPanda’nın tatlış UyduNet’i sorun çıkartabiliyor ve yayınlarda teknik sorunlar olabiliyor ya da bölgede elektrik hattı bakım çalışması olabiliyor, bu durumda yayın bir sonraki zamana erteleniyor.

Örnek olarak geçenlerde heyecanla beklenen bir yayında, yayın sitesi çöktü. Ne mi oldu? Bütün izleyiciler yayın devam ediyormuşçasına yaklaşık 2,5 saat performanslarına devam ettiler, PintiPanda taklidi yaptılar. Hatta bir süre sonra Tuna Akşen de sohbete katılıp PintiPanda taklidi yapmaya başladı. Manzara enfesti.

Bir de PintiPanda’nın ara ara mırıldandığı 90’lar şarkıları var mesela. Onlar da baharatı oluyor yayının.

Uzun lafın kısası, eğer hala PintiPanda’nın herhangi bir yayınını ya da videosunu izlemediyseniz, sizin yerinize hem sevinip hem üzülebilirim. Üzülürüm, çünkü bu zamana kadar kaçırdığınız çok güzel bir sinerji var. Sevinirim, henüz tatmadığınız çok tatlış bir deneyim ve keyifli anlar var önünüzde.

Bu tecrübeye sahip olmak isterseniz, dediğim gibi yayınlar Salı-Perşembe 21:00’da PintiPanda kanalında. Kanala buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, lakin zaman zaman sürpriz yayınlar da olabiliyor. Bunun için de kendisinin Twitter ve Facebook sayfasını takip edip, anlık yayınlardan ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Ha çok mu çalışıyorsunuz? Ya da sosyallikten ölecek misiniz? O zaman sizi PintiPanda TV Youtube kanalına da alabiliriz.

En kısa sürede sizi de aramızda görmek dileği ile,

Konuşmak üzere.

Not: Kapak görseli Level dergisi, Nisan sayısından alınmıştır.

Betül Ertaş’in profil fotoğrafı
içeriks sinema editörü

6 comments

    • Hello, guest

    FACEBOOK YORUMLARI