En umutsuz zamanlarımızda dahi dünyayı güzelliğin kurtaracağına olan inancımız bakiydi; benim için hala geçerli bu düşünce ancak tasavvur ettiğimiz gibi değil de rezillerin kendi elleriyle temennimizi gerçekleştireceklerine inanıyorum.

“Söz uçar, yazı kalır” dediklerini öğrenmiştik yazıyla haşır neşir olmanın başlangıçlarında. Geldiğimiz yaş ve dönem itibariyle yazının da kalmadığını, mütemadiyen uçtuğunu görüyoruz. Yazmak haber vermektir bir nevi; kendinden başlayıp başkalarına ve dünyaya biriktirdiklerini iletmektir. Böylelikle etki yaratabilmenin mümkün olduğuna inanırdım, günün birinde terli avuçlarımı yalamak isteyince anladım yanıldığımı.

İnsanlarda istenilen etkiyi yaratabilmek söz ve yazıyla olmuyor, olmayacak. Her gün “Dün şu şehirde çocuklar öldürüldü” dediğinde değil, ölen bir çocuğun fotoğrafına baktıkları zaman vicdanında deprem olabiliyor insanların. Yazı tek başına yeterli olamayacak bundan sonra gerçeğin ne olduğunu görebilmeleri için. Bizim yaşamaya çalıştığımız coğrafyaların ezeli ve ebedi gerçeği bu zira; söz ya da yazıyı saniyeler sonra beyninin karanlık kısımlarında kaybolmaya gönderen çoğunluktan bundan fazlasını beklemek de hayalcilikten öte bir şey değildi zaten.

Dünyadaki tüm rezillerin, bu rezilliklerde payı olanların şimdiden korkulu rüyası haline gelen internet uçan sözlerin, ıskalanan yazıların misyonunu üstlenmiş durumda. Ne yazık ki bunun eziyet edilmek, haksızlığa uğramak ve öldürülmek benzeri bedelleri var. Bütün bu durumlardan en az birini yaşadığınızda görüntülenme şansına erişirseniz şayet, işte o vakit vicdanlara dokunabiliyorsunuz.

Diğer yandan, dünyayı boka çevirenleri gösteren büyük resim, internet ve telefonla herkese ulaşıyor artık. Yazı, analiz, yorum vesairenin yapamadığını başarıyor ikisi de; incitilen ne varsa anında koyup bırakıyor gözlerimizin önüne. “Acı, yüreğimden beynime sızar” diye bir şarkı sözü vardı; artık kestirmeden gidiyor acı, gözlerden sızıveriyor beyinlere.

Demem o ki, başlıkta yazdığım gibi dünyayı rezillik kurtaracak. Reziller ettikleriyle göz önlerinde arz-ı endam edecek ve dirhem dirhem azalacaklar. Devletler ekranların hepsinde başka türlü görünüyor şimdi; rütbeler, makamlar ve kutsallar da öyle. Güçlünün dudaklarına bakılarak öğrenilmeyecek yaşanan ve yaşatılan; saklamaya çalıştıkları bütün pislikler avuçlarımızdaki tere karışacak. Zulümleri artacak ve zeval bulacaklar tez elden olmasa da. Olan yine bu yolda ölen ve öldürülenlere olacak belki; onları da biz yazıp hatırlatacağız yazılarımızda. dünyayı rezillik kurtaracak 02 Dünyayı Rezillik Kurtaracak

2 comments

    • Hello, guest

    FACEBOOK YORUMLARI