Finding Dory

Animasyon film sektörünün lider şirketlerinden Pixar‘ın 2003 yapımı filmi “Finding Nemo“nun başarısı üzerine, biraz uzun zaman geçmiş olsa da (12 sene! gösterime girdiğinde 13 olacak) Pixar bir devam filmi olacağını duyurmuştu: “Finding Dory”. Filmle ilgili hayranlarını tatmin edecek ilk fragman da nihayet internete düştü.

Pixar’ın 2003 yapımı “Finding Nemo” adlı filmi; Marlin adlı palyaço balığının, oğlu Nemo’nun kaybolmasıyla birlikte onu aramak üzere Sidney‘e uzanan yolculuğunu anlatıyordu. Başarılı seslendirme ekibi ve orijinal hikâyesinin yanı sıra son derece etkili senaryosuyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Rotten Tomatoes gibi eleştiri sitelerinde dahi %99 oranında olumlu yorumlar alan filmin tek başarısı hikâyesi, senaryosu ve seslendirmeler değil, aynı zamanda gişe başarısıydı! 100 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 1 milyar dolar barajına yaklaşmıştı ve bunu o dönem 2 boyutlu versiyonuyla başarmıştı. Bu kadar büyük bir başarının ardından bu filme bir devam filminin gelebileceğini, daha doğrusu gelmesi gerektiğini, filmin hayranları olarak bizler bekliyorduk. Neticede yine büyük başarı sağlayan “Toy Story” serisinin son filmi 1999’da gösterime girdikten sonra, yeni film “Toy Story 3” 2010’da, yani 11 sene sonra gösterime girmişti. Umut fakirin ekmeği, bekledik…

Ve nihayet beklediğimize değdi! Pixar ellerinde “Finding Nemo”daki unutkan balık Dory için güzel bir devam filmi olabilecek hikâye olduğunu ve “Finding Dory” için çalışmaya başladıklarını duyurdu. Bu, Pixar filmlerini seven ve “Finding Nemo” filmini özellikle seven kesim için bayram niteliğinde bir açıklamaydı. Dedim ya, üzerinden 10 sene de geçse 11 sene de geçse, bir devam filmi gelebileceğine dair inancımız tamdı.

İşte “Finding Dory” filmiyle ilgili Pixar’ın yayınladığı ilk ve taze fragman (teaser olduğu için birkaç ay sonra ana fragman da yayınlanır):

Finding Dory

Dory adlı unutkan balığımızın ailesine ve sevdiklerine kavuşmasının hikâyesini anlatacak olan bir film, bu yolculukta herkes de aile sevgisiyle ilgili bir şeyler öğrenmiş olacak elbette. Seslendirme kadrosunda Marlin, Nemo ve Dory yine aynı kişiler tarafından seslendirilecek. Bu filmde daha çok Ellen DeGeneres‘in sesine tanıklık edeceğiz tabii. Yeni filmde Diane Keaton, Ty Burrell ve Ed O’Neill gibi sürpriz isimler de yer alıyor.

Şimdiye kadar nadir olarak 10 Pixar yapımından yalnızca 1 veya 2 tanesi ortalamada kalıp, gerisi genellikle ortalamanın oldukça üstünde olduğu için, “Finding Dory” filminin de ortalama üstü bir film olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Kısaca, Pixar sürekli animasyon film yapsın ve biz sürekli izleyelim diyorum. Bu noktada, Pixar’ın son başarılı animasyon filmi olan “Inside Out”u da izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum.

Gökhan Ergüven’in profil fotoğrafı
içeriks sinema editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI