Önümüzdeki bahar ve yaz ayları sıcak günlerin habercisi. Tüm canlıların yaşam kaynağı, dünyanın enerji kaynağı, keyif açısından mutluluk hormonu salgılatan ve aynı zamanda tedavi amaçlı da kullanılan Güneş’in dahi azı karar, çoğu zarar. Hal böyleyken önümüzdeki ayları sağlığımızı koruyarak geçirebilmemiz için gerekli olan tüm bilgilere ve önerilere ulaşabileceğiniz yazı dizisinin ilk durağı, ultraviyole ışınları.

 UV Işınları : Aslında tek bir ışın olup dalga boyları farklı olan UVA,UVB ve UVC ışınları olarak 3’e ayrılıyor.

                      UVA : Bizleri her daim etkileyen, güneşin doğuşundan batısına kadar yeryüzüne ulaşan ve cildimizde birikim yaparak etki gösteren, uzun dalga boylu ışınlardır. Mevsimlerden, yağmurdan, kardan, sudan, buluttan etkilenmeden cildimizin derin tabakaları ile temas ederler. Kısa vadede; güneş alerjisi, cilt lekeleri gibi etkileri varken, uzun vadede ; foto yaşlanma ve birikici etkisi nedeniyle cilt kanseri oluşturma etkisi mevcuttur.

                    UVB :  Yaz aylarında etkisini gösteren, yakıcı etkisiyle tanıdığımız, sadece güneşin en tepede olduğu 10:00-16:00 saatlerinde etki gösteren, kısa dalga boylu ve cildimizin yüzeydeki en üst tabakasını etkileyen ışınlardır. Kısa vadede ; kızarıklık, deride su toplaması, yanma gibi etkiler gösterirken, uzun vadede; cilt lekeleri ve cilt kanseri oluşturma etkisi mevcuttur.

 

Ayrıca bu ışınların etkileri kar, su, kum gibi doğa bileşenleriyle yansıtılma durumlarına göre de artmaktadır.

Güneşin özellikle çocuklarda kemik gelişimi ve yetişkinlerde iskelet sisteminin normal çalışması için önemli bir rolü bulunmaktadır. Psoriasis (sedef) vb. kronik cilt hastalıklarda da PUVA yöntemi ile ( hastayı belirli bir süre UVA ışınına maruz bırakma) tedavi etmek mümkün.

Yapılan çalışmalar gün içerisinde rastgele 10 dakika güneşe maruz kalmanın bu yararlı etkiler için yeterli olduğunu göstermektedir. Yine yapılan çalışmalar 20’li yaşlara kadar maruz kalınan bu ışınların, ilerleyen dönemlerde vuku bulması muhtemel, güneşe bağlı cilt hastalıklarının %80 oranında kaynağı olduğunu ortaya koymaktadır. Güneş ışınlarının etkileriyle ilgili David Cornfield Melanoma Fund’un ilgi çekici videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

Ozon tabakasındaki tahribat, bizlerin bilinçsiz bir şekilde güneşten yararlanmak için gerçekleştirdiğimiz bronzlaşma seansları, aslına yarar yerine bünyemize zarar veriyor ve çoğumuz bunun farkında değiliz.  İngiltere gibi güneşin neredeyse kendini sıcaklığıyla hissettirmediği bir ülkede bile en çok görülen kanserler sıralamasında cilt kanseri 2. sırada. Dolayısıyla dostumuz olan güneş, fazla haşır neşir olduğumuzda belli başlı hastalıkların en önemli nedeni haline geliyor.

Bir sonraki durağımız olan, güneşten korunma yöntemlerinde buluşana kadar cildinizde Güneş ile mesafeli bir ilişki dilerim.

 

 

 

 

içeriks’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI