Amaçları, Müslüman coğrafyasından başlamak üzere bütün dünyayı İslam dininin egemenliği altına sokmak ve hilafeti yeniden kurmak olan Hizb-ut Tahrir örgütü sempatizanları, Fatih’te yaklaşık 2.000 kişinin katıldığı bir gösteri ile IŞİD’in kullandığı tevhid bayrakları, bıçak ve kılıçlarla hilafet çağrısı yaptı.

Fatih Camisi’nde Cuma namazının ardından toplanan kalabalık, Fevzi Paşa Caddesi’ne inerek yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında trafik tamamen durduran ve siyah ve beyaz renkte tevhid bayrağı taşıyan kalabalık Saraçhane Parkı’na kadar yürüdü. Parkın ön bölümünde erkekler arka bölümünde de kadınlar toplandı. Tekbir getiren kalabalık, “Türkiye’den Mısır’a, Endonezya’dan Fas’a, Lübnan’dan Kürdistan’a hilafet, hilafet” sloganları attı.

hizb ut tahrirden fatihte içeriks 1024x648 Hizb ut Tahrir Fatihde Hilafet İstedi

“Hilafet Büyük Bir Farzdır”

Eylemde, “Genel Olarak İslam Ümmetine, Özel Olarak Güç ve Kuvvet Ehline Sondan Bir Önceki Çağrı” başlığıyla uzun bir bildiri okundu. Almanya’da 15 Ocak 2003’te anayasaya aykırı bir örgüt olduğu öne sürülerek Alman İçişleri Bakanlığı’nca yasaklanan Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, tarafından okunan ve sık sık Hilafet sloganlarıyla kesilen bildiride İslam coğrafyasındaki Suriye ve Irak’taki mevcut durum ve İslami gruplar eleştirilerek, “Hilafetin kurulması için çalışmak zaruridir. Hilafet büyük bir farzdır. Farzların anasıdır ve farzların tacıdır. Hilafeti kurmak ve bir halife var etmek farzdır. Hem de nasıl bir farz biliyor musunuz? Terk edilmesi durumunda çok büyük günahı olan bir farz” denildi.

hizb ut tahrirden fatihte gösteri içeriks 1024x863 Hizb ut Tahrir Fatihde Hilafet İstedi

‘Sondan Bir Önceki Çağrı’

“Hizb-ut Tahrir halkına yalan söylemeyen bir liderdir”, şeklinde devam eden bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“İşte bu yüzden Hizb-ut Tahrir İslam’ın fikirlerine yeniden güven tazelemek için elinden gelen bütün çaba ve gayreti sarf etti. İkinci çağrımızı 2 Eylül 2005’de bundan tam 10 yıl önce yaptık. Bugün ise sondan bir önceki bu çağrıyı, Müslümanlar nazarında hilafetin kamuoyu olduğu bir zamanda yapıyoruz.”

Bildirinin okunmasının ardından dua edildi. Hiçbir müdahalede bulunulmayan kalabalık 2 saat süren eylemin ardından dağıldı.

hizb ut tahrirden fatihte gösteri 4 1024x941 Hizb ut Tahrir Fatihde Hilafet İstedi

Serpil’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI