Çocukluğumdan kalma yaralar biriktirdim sana. Yaşanmamış heyecanlar, okunmamış bir sürü kitap, dinlenmemiş üç – beş şarkı, gönderilmemiş onlarca mektup. Önce gelmene takıldı hep aklım, bir de gitmene. İçimden acıta acıta, kanata kanata gitmene. Bakkala ekmek almaya gider gibi, balkona sigara içmeye çıkar gibi basitçe gitmene. Herhangi bir yaraya tuz basmış geride bıraktığın enkaza dönüp bir kez olsun bakmamış, içinde benim hiç yer almadığım bir masaldan öylece sessizce usulca geçmiştin…

Canımın diğer yarısını aldılar bugün, ruhumun en derinliklerinde hissettiğim o yavan kimsesizlik içime oturan o kocaman kaya, sensiz geçecek bir ömrün yaralayan kıran sancısı. Etrafımda olan biten birçok şeyden habersizim artık. Güneşin kızıllığı yakmıyor, yağmurun üzerime düşen damlaları ıslatmıyor, hiçbir rüzgâr üşütmüyor bedenimi. Senden kalan yamalı hayallerle avunuyorum nicedir. Susuyorum kanayan tüm yaralarıma inat. Konuşmayı hiç sevmezdin sen, saatlerce susardık. Bazen bir bakış bazen hafif bir tebessüm dudaklarından dökülen birkaç yarım cümle yeterdi bana. Sürekli konuşan sürekli gülümseyen sürekli bir şeyler anlatma telaşında olan ben seninle susmayı da sevdim. İçimde biriktirdim sana söylemek isteyip de söyleyemediğim her şeyi. Ben konuşmasam da sen anlardın ki, bakışımdan anlardın duruşumdan anlardın içimin kıyametini. Cümle kurmama gerek yoktu, sen elimi tuttuğunda tüm cümlelerim eksiksiz yerleşirdi kalbine. Ve sen her birini ayrı ayrı anlamış gibi elimi göğsüne götürüp uzun uzun bakardın o bahar gözlerinle bana…

butterfly girl pink red hair Favim.com 129770 Koza

Avuçlarımda senin sıcaklığını hissettiğim dakika sanki dünyayı avucuma almış gibi mutlu olurdum. Elimi uzattım ve dokundum, sonrası belki yok ama o an o zaman dilimi benim olduğunu bilmek dünyayı yönetmekten daha az mutlu edemezdi ki beni. Sonra düşünürdüm elimi uzattığımda dokunabileceğim kadar yakın olan sen aslında milyonlarca kilometre uzak kalacaktın bana. Uzağında kalmakta güzeldi ki. Bu uzaklık seni sevememe seninle büyümeme seninle hayatı anlamama engel olmadı hiç. Bu aşkla doğmuş olan ben bu aşkla ölecek olduğumu biliyordum. Senden öncem olmadı ki benim. Güneşi seninle gördüm, rüzgârı seninle hissettim, ağacı suyu toprağı yürümeyi koşmayı nefes almayı seninle öğrendim. Öncem yoktu sonramda olmayacaktı. Olmasındı..!!! Bütün yaralarım bile sana aitti. Her yaranın ilacı onu açandadır, benim yaralarımda her zaman tek ilaç sen oldun. Kaç kez öldürdüm seni içimde, kaç kez sövdüm, kaç kez söküp atmaya çalıştım. Olmadı, paslı bir çivi misali tüm hücrelerime saplanan senden asla kurtulamadım. Zamanla böyle yaşamayı öğrenmeye başladım, alıştım.. Acı daha da olgunlaştırdı zavallı beni…

Törpülene törpülene yürüdüm senin yolunda… Bazen burnunu çeken dizleri yaralı yaramaz bir kız çocuğu gibi, bazen saçları bigudili içinde deli fırtınalar kopan genç bir kız, bazen acının olgunlaştırdığı göz çukurlarında derin sızılar biriktirmiş olgun bir kadın edasıyla durdum karşında. Sen annem oldun nasihatlerinle, babam oldun yasaklarınla, kardeşim oldun giz dolu oyunlarınla, dostum, sırdaşım oldun. Gözüm kapalı düştüm hem de hiç korkmadan. Sen yanımdaydın, düştüğüm dakika tutacaktın ellerimden. “başımın belası, deli kız” diyerek saracaktın yaralarımı. Ben düşmenin acısını unutup senin şefkatinin tadını çıkaracaktım. Tersi olamazdı. Ben senin kıymetlindim. Başının belası, içinin sancısı, düşüncelerinin firarı, yüreğinin kürek mahkûmuydum. Kozasından hiç çıkmak istemeyen bir tırtıl oldum zamanla yanında.

1382598915 light effect photography wallpaper Koza

O küçük kozada minyatür dünyalar yarattım kendime içinde sadece sen olan. Başka hayatlara dokunur gibi yapsam da yalnızlığımla, yine sen de buldum kendimi… Sen de istemedin o kozadan hiç çıkmamı. Ne senin olmama izin verdin ne başkasının olabilmeme. Bunun ihtimali bile yıllarca korkuttu bizi. Senin yüreğinin tozlu raflarında paslanmaya mahkûm edilen sayfaları bile hiç açılmamış bir kitap misali kaldım öylece. Kimse el süremedi o kitaba, hiçbir sayfası okunmaya değer bulunmadı senin ilk sayfasını açıp sonsuza kadar kapattığın o kitabın. Başka seçme şansım var mı diye sorgulamadım hiç. Sensiz yürüyeceğim bir yolu, sensiz alacağım bir nefesi, sensiz edineceğim arkadaşları, sensiz gideceğim- göreceğim yerleri bile yok saydım hafızamda. Sen varsan hayat vardı sen yoksan yoktu. Diri diri mezara gömülmüş kimliksiz bir beden oldum senin hayatının silik tarafında.

Ve bir gün kendi ellerinle açtın kozamın kapısını… Kelebek olma vaktin geldi, uçma-gitme vaktin geldi der gibi baktın gözlerime… Korktum, uçmayı öğretmemiştin ki sen. Nasıl giderdim ki, nasıl uçardım. Kendimi hiç kelebek olarak düşünmemiştim. Ben tırtıl olarak doğdum, tırtıl olarak ölecektim senin avucunda. Herhangi bir kanatlıya göre özgürlük olan uçmak bana göre ölmekten öteye geçemezdi. Uçmak senden gitmek, kokundan silinmek…! Yıllarca düşüncesi bile bana uğramayan şeylerdi bunlar. Ayağına küçük bedeninden onlarca daha büyük taş bağlı olan bir güvercin uçmayı başarabilir miydi…?

Sana ait olmayan bir ses tonuyla “git” dedin bana. “Git…!” “ Sonu yok işte, git. “ “ neyin sonu var ki ?” dedim titreyen sesimle. İsteksiz birkaç damla süzüldü yanaklarımdan dudaklarıma. İçimden gidersem ölürüm ki dedim, ölürüm. Nefesim kesilir, gözlerim görmez, dizlerim tutmaz, ellerim kıpırdamaz, evsiz kalırım, dilim-dinim olmaz…! İçimden geçirdiğim her kelimeyi anlarcasına baktın yüzüme, bir şey olmaz, git işte der gibi. Sustuk yine tanıdık bir sessizlik içinde. Gözlerin gözlerime değmedi bu kez. Benim de ellerim yüreğine. Susmana yeni suskunluklar ekledim.

Ve kanatları tozlu bir kelebek olup uçtum avucundan bir bilinmeze doğru. Renklerimin hepsi sende kaldı. Boynumda bir kolye oldu adın. Duasız bir mezar oldun içimin acıyan yanında. Kör ettim gözlerimi, kulaklarımı sağır, dilimi kökünden kestim.
Hiç tanımadığım bir avucun içinde can verdim…

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI