Çocukluğunu 90lı yıllarda yaşayanlar için “Olacak O Kadar”ın anlamı bir başkadır. Adını duyar duymaz şarkısının beyninizin içinde çaldığına eminim! O yaşlarda “jet ski”li esprilerin hepsini anlayamasak da, yine de ailecek gülerdik. “Bu başımızdakiler x yapmaya devam ettikçe biz daha çookk y oluruz” mesajlarına anlamlı anlamlı kafa sallardık. Levent Kırca, yaptığı hiciv mizahının yanısıra, son yıllarda sergilediği muhalif tavrıyla ve verdiği mesajlarla onurlu sanatçı duruşunu korudu, saray soytarıları kervanına katılmadı. Bu güzel insanın aramızdan ayrılmasıyla, bugün daha eksiğiz, daha da buruk, artık gülmek için daha az nedenimiz var… O tüm sanat hayatı boyunca bizi güldürürken düşündürmeye çalıştı, toplumumuza ayna tuttu. Bu yüzden, ben de bugün arkasından ağıt yakmak yerine, Levent Kırca’yı yaptıklarıyla, yüzümüzü güldüren tiplemeleriyle anmak istiyorum:

1 – Sarhoş

Bilenler bilir, inandırıcı sarhoş rolü yapmak her oyuncunun harcı değildir. Levent Kırca ise bu konuda gerçek bir ustadır!

2 – Cevat Kelle – Hamit El Sabah

Aslına bakarsanız, bu skeçlerde olayın esas adamı tek kelime etmeden duran kameraman Cevat Kelle yani Sinan Bengier‘dir. Hatta öylesine kalıplaşmış bir tiplemedir ki, hala daha elinde birsürü eşyayla gezen bir insan Cevat Kelle’dir benim için. Bu videonun 2 de sürpriz karakteri var: şarkıcı Bestami ve kemancısı İlhami. Olay yerinden bildiriyoruz efendim:

3 – Hastane

Serumu yetersiz bulup, “ne yağı var ne tuzu var, acık kıyma koyar insan” şeklinde efsane bir repliğin geçtiği skeçtir. Abla haklı, et girmeyen yere dert girer!

4 – Demokrasi Apartmanı

Levent Kırca’nın en önemli yeteneklerinden biri de, şüphesiz her canlandırdığı tiplemenin hakkını verebilmek. Canlandırdığı ünlülerin listesini yapmak yerine, acaba taklit etmediği ünlü kaldı mı diye düşünmek daha doğru olur sanırım. Tabi, siyasiler de bundan nasibini almış:

5 – Jet Ski

Bu nasıl unutulur ki! Elbette en iyisini en sona sakladım! Hala daha “jet ski” dendiğinde “ehehe mehehe” şeklinde kikirdiyorsak, bu skecin bilinçaltımızda bıraktığı derin iz yüzündendir. Skecin baş karakterleri ise, 90’larda ülkemize büyüüük büyüüük hizmetler vermiş olan eski başbakanımız Tansu Çiller ve familyası. Daha fazla gazını kaçırmadan, sizi Çiller ailesinin skisinin derdiyle başbaşa bırakıyorum:

Marquise’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI