Dünyadaki en başarılı ve en büyük danışmanlık şirketlerinden biri olan Bain & Company tarafından açıklanan Küresel Lüks Tüketim Malları İlkbahar Raporu’na göre, Lüks tüketim malları pazarı 2014 yılında yüzde 3 büyüyerek yılı 250 milyar dolar ile kapattı. Bain & Company tahminlerine göre Lüks Tüketim Malları Pazarı 2015 yılında yüzde 2 ila 4 oranında büyüme gerçekleştirecek.

Dünya ise ne kürel kriz ne de başka bir şey dinliyor! Tüm Dünyada bir yılda savaşa harcanan para dudak uçuklatıyor! Tam 14,3 trilyon dolar… Yanlış okumadınız ‘trilyon’ dolar! Dünya üzerinde açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla 1943’te kurulan Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü’nün dünya gıda gününde açıkladığı rapora göre ise yeryüzünde 805 milyon insan açlık çekiyor. Yani her 9 insandan biri aç ve her 4 saniyede bir kişi açlıktan ölüyor. (Zahmet etmeyin ben 14,3 tirilyon doları 805 milyona böldüm, kişi başı 17 bin dolardan fazla para ediyor!)

Lüks Tüketimin Yüzde 30’unu Çinliler Yapıyor

Dünyada açlıktan bu kadar insan ölürken Lüks Harcamaların yüzde 30’unu ise sadece dünyanın en kalabalık ülkesinin insanları olan Çinliler gerçekleştiriyor. Lüks ayakkabı harcamalarının toplam satışlar içerisinde en iyi performansa sahip olarak ilk sırada yer aldığı raporda, mücevherde canlılık yaşandığı, ancak cep telefonlarının daha çok kullanılmasından olsa gerek saat satışlarının durgun olduğu ifade edilirken, dünya üzerindeki lüks tüketicisi sayısı ise 140 milyondan 350 milyona çıktığı görülüyor.

women shopping Lüks vs. Açlık

Tüm bu verilerin açıklamasında görüşlerine yer verilen Bain & Company Türkiye Yönetici Ortağı Serhan Nadir, Türkiye’de lüks tüketim malları pazarının küresel trende paralel ilerleyeceğine, özellikle bayan aksesuarlarının pazarı yüzde 15-20 oranında büyüteceğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Avrupa pazarı, özellikle de Amerikalı ve Çinlilerin yurt dışında yaptığı lüks harcamaların yardımıyla 2015’e iyi başladı. Güney Avrupa’da toparlanma süreci devam ederken, Batı Avrupa iyi bir performans gösterdi. Rusya’nın ve Rusların tüm dünyadaki harcamalarındaki azalma iyileşme göstermezken, pazarın bu yıl içinde sabit kurlarla yüzde 3 ila 5 oranında büyümesi bekleniyor. Amerika kıtasına bakıldığında ise, reel olarak 2015 için belirlenen yüzde 1 ila 3’lük büyüme oranının 2014’e oranla düşüşe girdiği görülüyor. Güçlü doların turizm harcamaları üzerindeki olumsuz etkisiyle ortaya çıkan bu durum, iç harcamalarla kısmen telafi ediliyor.”

Son 20 yılda perakendede 3 trilyon avronun üzerinde satışın gerçekleştirildiği lüks tüketim pazarında, harcamaların yüzde 50’sini tüketicilerin kendi ülkeleri dışında yaptıkları harcamalar oluşturuyor.

Her 4 Saniyede Bir Kişi Açlıktan Ölüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO)16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde yayınladığı rapora göre yeryüzünde 805 milyon insan kronik açlık çekiyor ve her 4 saniyede bir insan açlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Yani yeryüzündeki her 9 insandan biri beslenemiyor ve açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor.

aclik Lüks vs. Açlık

Rapora göre dünya genelinde açlığa bağlı sebeplerden yaşamını yitiren insanların sayısı, hastalıklar sebebiyle yaşamını yitiren insanların sayısından daha fazla . Dünyada 37 ülkede gıda krizi yaşandığını belirten FAO, tüm dünyada 750 milyar dolarlık gıdanın israf edildiğini ve çöpe gittiğini belirtiyor.

Açlıkla savaşan Amerikalı sivil toplum kuruluşu The Borgen Project’in hazırladığı rapora göre dünyada aç insan kalmamasının maliyeti sadece yıllık 30 milyar dolar (Savaşa harcanan parayı tekrar hatırlatayım; 14,3 trilyon dolar, Lüks tüketime harcanan para 250 milyar dolar!)

kob01 Lüks vs. Açlık

Silaha 14,3 Trilyon Dolar

Ülkelerin ve bölgelerin göreli barışçıl konumunu ölçen Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (IEP) ülkelerin askeri harcamaları, toplum güvenliği, ülke içinde ve uluslararası yaşanan çatışmaların yanı sıra aralarında, suç oranı, polis gücü, hapisteki insan sayısı, silahlara erişim, siyasi terör, yer değiştirmek zorunda kalan insanların sayısı, seçim süreci, hükümetin işlevselliği, yolsuzluk, basın özgürlüğü, işsizlik gibi birçok faktörün incelendiği Global Peace Index (Dünya Barış İndeksi) raporuna göre, 2014 yılında dünyanın farklı yerlerinde devam eden savaş ve çatışmalarda 14.3 trilyon dolar harcandı. Rapora göre, savaşlarda harcanan para miktarı İngiltere, Kanada, Fransa, İspanya, Brezilya ve Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) toplam miktarından daha fazla. Bu miktar, aynı zamanda dünyanın toplam gelirinin yüzde 13’ü demek.

İnsanlık savaşmaya ve harcamaya devam ediyor…

Serpil’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI