Futbol kulüpleri ne kadar fayda gördü bu şirketleşmelerden diye soracak olursak herhalde cevaplayabilecek kimseyi ortalarda göremeyiz. Umulanlar gerçekleşir ve Türk futbolu için bu yeni kuruluş iyi işler yapar ve bir kalkınmaya geçilirse ne ala. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Süper Lig A.Ş, bugün imzalanan protokol ile faaliyete geçiyor.

Neler Değişecek?

Artık yayın hakları ihalesi Süper Lig AŞ tarafından yapılacak. Daha önce bu görevi Türkiye Futbol Federasyonu yürütüyordu. 2017 sezonundan itibaren yayın haklarının ihalesini gerçekleştirecek olan Süper Lig AŞ artık Türkiye Futbol Federasyonuna ayrılan %10 + %2’lik kısmı da %4’e düşürerek futbol takımlarına daha fazla gelir elde etmelerini sağlayacak.

Demirören & Gümüşdağ

demiroren 1 Organize İşler Bunlar: Süper Lig AŞ

Ömür doyu mutluluklar dileriz… diye bitiyordu az daha imza töreni çünkü Yıldırım Demirören aynı kağıda imza attıkları Göksel Gümüşdağ’ın ayağına bastı. Bir gelin edasıyla bu görevi ifa eden Yıldırım Demirören’e Göksel Gümüşdağ’ın karışılık vermemesi durumu kurtardı.

 

Kulüpler Birliği Vakfı Son Toplantısından Notlar

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği sezonun son toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Gümüşdağ, yayın, pazarlama ve mali yapıya Kulüpler Birliği Vakfı ile Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi olarak ne kadar önem verdiklerini daha önce aktardıklarını, “Mali yapılanma komitesi kuruldu. Özellikle bazı kulüplerimizin, UEFA kriterleri doğrultusunda acil ve somut adımlar atması gerektiğini konuştuk” sözleri ile ifade etmişti.

Süper Lig AŞ’in başlangıç projesi olduğunu ve sadece yayın hakları için girilen bir yol olmadığını bu yapının başına getirilen Hüsnü Güreli’nin bir rapor hazırladığını vurgulayan Göksel Gümüşdağ, “Kulüpler Birliği Vakfı’nın yayın ihalesi yapması ve bunun dışında sadece yayın ihalesi ile ilgili algılanmaması gerektiğin düşünüyorum. Çünkü Kulüpler Birliği’nin temel amacı bir sistem değişikliği. Dolayısıyla Türk futbolunun özellikle mali yapısının ve mali yapısıyla birlikte finans ve pazarlama noktasında Kulüpler Birliği Vakfı ve vakfının 18 üyesi tarafından oluşturulan Süper Lig AŞ yapısında yürütülmesi gerektiğini söyledik. Zaten mali yapının yeni sisteme geçmesi için vakıf da, TFF’de, bakanlık da destekliyor. Hazırlanan raporu tartıştık ve değerlendirdik. Özellikle bunu yaparken Türk futbolu ve kulüplerimiz için doğru olanı yapmalıyız. Bunu uzlaşarak, konuşarak ilerleyeceğiz” dedi.

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI