Nobel ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk’un yeni kitabı Kırmızı Saçlı Kadın yolda. 2 Şubat’ta sevenleriyle buluşacak kitap bu soğuk günlerde sıcak bir esinti gibi. Yapı Kredi Yayınları’nın müjdesini verdiği ve İlk baskısı 200 bin adet yapılan 204 sayfalık romandan 20 sayfalık bir parça da yayınlandı.

 

orhan pamuk’tan yeni bir kitap kırmızı saçlı kadın 01 Orhan Pamuk’tan Yeni Bir Kitap: Kırmızı Saçlı Kadın
Orhan Pamuk’tan Yeni Bir Kitap: Kırmızı Saçlı Kadın

Yazarın Kafamda Bir Tuhaflık (2014) ve Resimli İstanbul (2015) kitaplarının ardından Yapı Kredi Yayınları’ndan (YKY) çıkacak yeni romanın adı Kırmızı Saçlı Kadın.

”İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?
Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın’da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.”
(Tanıtım Bülteninden)  

orhan pamuk’tan yeni bir kitap kırmızı saçlı kadın 02 Orhan Pamuk’tan Yeni Bir Kitap: Kırmızı Saçlı Kadın
Kırmızı Saçlı Kadın, 30 yıl öncesinden başlayan bir hikaye. Beşiktaş’ta yaşayan liseye başladığı yıl babası polisler tarafından götürülen ve bir daha babasından haber alınamayan bir çocuğun hikayesine eşlik ediyoruz. Çocuğun gözünden anlatılan romanda Beşiktaş’tan Gebze’ye taşınan bir anne oğlun hikayesi anlatılıyor. Roman, bir gencin yaşadığı aşk hikayesiyle, büyük bir insani suçun peşinden gidiyor.

%name Orhan Pamuk’tan Yeni Bir Kitap: Kırmızı Saçlı Kadın
Orhan Pamuk’un “Aslı’ya” (Akyavaş) ithaf ettiği roman, Nietzsche’nin Tragedya’nın Doğuşu, Sophokles’in Kral Oidipus ve Firdevsî’nin Şehname adlı eserlerinden alıntı üç epigraf ile başlıyor.

Kitabın yayınlanan 20 sayfalık kısmından bir bölüm:

“Aslında yazar olmak istiyordum. Ama anlatacağım olaylardan sonra jeoloji mühendisi ve müteahhit oldum. Okuyucularım, hikâyemi anlatmaya başladım diye olayların sona erip arkada kaldığını da sanmasınlar. Hatırladıkça olayların içine daha çok giriyorum. Bu yüzden sizlerin de peşim sıra baba ve oğul olmanın sırlarına sürükleneceğinizi hissediyorum.
1985’te Beşiktaş’ın arkalarında, Ihlamur Kasrı’na yakın bir apartman dairesinde yaşıyorduk. Babamın Hayat adlı küçük bir eczanesi vardı. Eczane haftada bir sabaha kadar açık kalır, babam nöbet tutardı. Nöbetçi olduğu gecelerde babamın akşam yemeğini ben götürürdüm. Uzun boylu, ince, yakışıklı babam kasanın yanında yemeğini yerken ilaç kokusunu koklayarak dükkânda durmayı severdim. Otuz yıl sonra bugün, kırk beş yaşımda ahşap dolaplı eski eczanelerin kokusundan hâlâ hoşlanıyorum.
Hayat Eczanesi’nin çok müşterisi yoktu. Babam nöbetçi olduğu gecelerde o zamanlar moda olan taşınabilir küçük bir televizyona bakarak vakit öldürürdü. Bazan da babamı, ziyarete gelen arkadaşlarıyla alçak sesle konuşurken görürdüm. Siyasi arkadaşları, beni görünce konuşmayı bırakır, benim, tıpkı babam gibi yakışıklı ve sevimli olduğumu söyler, sorular sorarlardı: Kaçıncı sınıfa gidiyordum, okulu seviyor muydum, ileride ne olacaktım?’’kaynak

2 comments

    • Hello, guest
    • Kendisinin "Kar" adlı romanını zorlanarak okudum; "Benim Adım Kırmızı" romanı son derece sıkıcı ve zor bir dille yazılmıştı ve onu da yarısından biraz daha ilerleyip bırakmak zorunda kaldım. Orhan Pamuk ismi konusunda temkinliyim o yüzden, ne kadar ödül almış olursa olsun, çok da okunabilir ve başarılı romanlar yazmıyor bence.
      • kabul etmek gerekirse zorlama bir dili var diyebilirz ama ödülünde getirdiği bir popülarite var ve kendi kemik kitlesini oluşturmuş bir yazar. ayrıca yurtdışında da oldukça ilgi çekiyor yazdıkları...alışkın olmadığımdan mı diline yoksa gerçekten türkçe'nin mantığına ters düşen bir dili mi var bilemiyorum

    FACEBOOK YORUMLARI