Biz erkeklerin en korkulu kabuslarından biridir penis yaralanmaları. Hep başımıza ne gelirse gelsin ama penisimize bir şey olmasın derdindeyizdir. Bu beynimizin bacak aramızda olmasından değil en çok acıyacak uzvumuz penisimiz olduğu için böyledir (en azından bir çok erkek en narin uzvu olarak penisini görür).

Penis Yaralanmaları

Bir şehir efsanesinden de öte bir realitedir penis yaralanmaları. Ama çevremizde başına gelmiş biri olsa bile bunu bizimle paylaşmadığı için hep bir şehir efsanesi olarak düşünürüz bu durumu. Oysa ki gerçek -eğer başımıza gelirse- bir tokat gibi çarpar suratımıza.

Peki Penis Yaralanmalarının Sebebi Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni bir makale, bu ülkedeki penis yaralanmalarının en yaygın sebeplerinden birinin ‘fermuara yakalanma’ olduğunu ortaya koydu. (Bu sonuç komik mi absürd mü ben karar veremedim 🙂 )

Fermuar, ABD’li bir tüccar olan Whitcomb L. Judson tarafından icat edilmişti. Fermuara bugünkü halini veren ise İsveç doğumlu ABD’li mühendis Gideon Sundback oldu. Yani ABD’li erkeklerin baş belasının müsebbibi bu iki mucit.

penis yaralanmaları ve nedenleri 01 Penis Yaralanmaları ve NedenleriFermuar şimdiye kadar giysilerden paketlere kadar birçok ürünün açılıp kapanmasını kolaylaştırırken bu araştırma gösteriyor ki dikkatsiz erkeklerin de baş belası olmuş durumda.

Nitekim ABD’nin Batı Virginia eyaletinde bulunan Marshall Üniversitesi’nden ürolog Lawrence Wyner’ın yayımladığı akademik bir makalede, ABD’de her yıl yaklaşık 2000 ‘fermuar nedenli penis yaralanma vakası’ yaşandığı belirtiliyor.

Wyner, ‘Fermuarın Neden Olduğu Ürolojik Kargaşanın Yüzyılı‘ adlı makalesinde, ‘pantolon kazalarının’ yetişkin erkeklerde görülen penis yaralanmalarındaki en yaygın sebep olduğunu anlatıyor.

Wyner’ın makalesine göre, ABD’li doktor Myron V. Susskind 1936’da fermuar nedenli penis yaralanmalarını tıp terminolojisine sokmuş. Nitekim Susskind ‘ZIRPI’ olarak adlandırdığı fermuar nedenli penis yaralanmasının tedavi sürecini Amerikan Tıp Birliği dergisinde makale olarak yayımlayıp, 30’lu yılların ortasında da ilk ‘ZIRPI’ vakasını kayıt altına almış oldu.

Susskind’in makalesinde, sıcak bir pazar ikindisinde ‘çok mahcup görünen’ 28 yaşlarında erkek bir hastanın onu nasıl ziyaret ettiğini yazmış ve şöyle devam etmiş: “Penisinin fermuara takılması nedeniyle pantolonunu aşağı ya da yukarı hareket ettiremediğini söylediğinde her şey açıklığa kavuşmuştu. Penis ucunu kesmek suretiyle onu kurtardık. İdrar yolu zarar görmemişti. Sünnet derisi de daha sonra geri eklendi. Herhangi bir komplikasyon yaşanmadan yaralar iyileşti ve beş gün sonra dikişleri alındı.”

Sizin başınıza geldi mi bilmem ama kişisel olarak penis derisini fermuara kaptırmış biri olarak bu acının tarif edilemez olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer bu acıyı hiç yaşamamışsanız bilesiniz ki çok şanslısınız.

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI