Bugün size enfes bir tatlı tarifi vereceğim. Viyana usulü Elmalı Strudel‘ın tarihi 1600’lü yıllara kadar dayanıyor. Viyana’da bu tatlı o kadar önemli ki, nesilden nesile bu lezzet aktarılmaya devam ediyor. Baklava nasıl yıllardır Türk Mutfağı‘nda vazgeçilmez bir lezzetse, Strudel da Alman Mutfağı’nda çok önemli bir yere sahip.

Hatta Avusturya Kralı Franz Joseph‘ in bu tatlı hakkında söylediği bir söz bile bulunmakta; Strudelsiz bir gün, yıldızsız bir gökyüzünden farksızdır” 

pratik tatlı elmalı strudel 02 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Ağızda dağılan enfes çıtır çıtır bir hamur, elmayla inanılmaz bir ikili oluşturan mis gibi, nefis tarçın kokusu, buğusu üzerinde olan üzümlerin ve cevizin tadı da eklendiği zaman gerçekten Kral Franz Joseph’in dediği gibi tadı damağınızda kalan bir tatlı ortaya çıkıyor.

pratik tatlı elmalı strudel 03 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Bu tatlının en önemli özelliği hamurunun çok ince ve neredeyse kağıt gibi olmasıdır. Bizim baklava ustalarımızın yufkalarıyla övündüğü gibi Viyana’lı pasta ustaları da Strudel hamurlarının inceliğiyle övünürler. Çünkü bu hamurları 1 metreye kadar uzanan geniş tezgahlar üzerinde incecik ve tek bir parça olacak şekilde açarlar, içini üzüm, elma püresi, ceviz ile doldurup sararlar ve sonra tepsi boyunda olmasına dikkat ederek keserler. Bu işlem gerçekten büyük ustalık istiyor. Şefler, bu denli büyük bir hamuru yırtılmadan çevirebilmek için altına önce bir çarşaf yayıyorlar ve daha sonra hamuru bunun yardımıyla çeviriyorlarmış.

pratik tatlı elmalı strudel 04 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Bugün biz de beraber evde elmalı Strudel yapıyoruz. Bizim de yufkamız şeffaf denecek kadar incecik, kağıt gibi olacak, ama genişliği çok da önemli değil. Tepsimizin boyutuna uygun bir hamur açmamız Strudel için yeterli olacaktır.

Yok ben hamur açamam, aman uğraştırma beni diyorsanız üzülmeyin! Bizde çareler tükenmez. Hazır baklava yufkası da sizin işinizi görecektir. Yalnız hamurun sağlam olması için, 6 ila 8 kat yufkanın arasını bolca yağlayarak kullanmanız gerekecek.

Gelelim malzemelerimize;

pratik tatlı elmalı strudel 05 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Strudel Hamuru için;

Yarım su bardağı ılık su
2 çorba kaşığı erimiş tereyağı
1 yumurta
250-300 gram beyaz un
1 fiske tuz

%name Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Elmalı Harç için;

1 kg. mümkünse çok tatlı olmayan hafif mayhoş elma (yoksa yeşil elma tercih edebilirsiniz)
Yarım su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı üzüm ( Eğer imkanınız varsa, 1 saat kadar rom veya konyak içinde beklettiğiniz takdirde gerçeğine çok yakın bir lezzet yakalayabilirsiniz)
1 su bardağına yakın dövülmüş ceviz ( Dilerseniz aynı ölçüde badem de kullanabilirsiniz)
1,5 tatlı kaşığı tarçın
Yarım limonun kabuğunun rendesini kullanacağız.

Strudel Nasıl Yapılır

Un dışındaki bütün malzemeyi karıştırdıktan sonra, unu da yavaş yavaş katarak hamurumuzu yoğurmaya, kıvam vermeye başlıyoruz.

pratik tatlı elmalı strudel 06 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Hamur elimize yapışmayacak kıvama gelince bir top haline getirip üzerini bir kapakla örtüp, yarım saat dinlenmeye bırakıyoruz.

Bu süre içinde elmalı harcımızı hazırlayabiliriz. Elmaları, hamuru delmemesi için, küp küp değil de fotoğraftaki gibi ince ince kestikten sonra küçük küpler haline getirmenizi tavsiye ederim.

pratik tatlı elmalı strudel 07 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Dinlenen hamurumuzu unladığımız tezgahın üzerinde açmaya başlıyoruz. Yeriniz darsa veya hamur açmak konusunda çok deneyimli değilseniz, hamuru üç parçaya ayırdıktan sonra her bir parçayı incecik hale gelene kadar ayrı ayrı açabilirsiniz.

pratik tatlı elmalı strudel 08 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Büyük boy fırın tepsimize sığacak büyüklükte açtığımız hamurların üzerine önceden eritmiş olduğumuz tereyağını sürüyoruz, ve ardından elmalı harcımızı hamurlarımızın arasına dolduruyoruz. (Bu işlemi yaparken hamurun uzun tarafının iki yanından da 2 şer parmak kadar boşluk bırakmayı ihmal etmiyoruz ve rulo haline gelen hamurun kenarlarını üst üste getirerek, elmaların dışarı taşmaması için iyice sıkıştırıyoruz.)

Her bir hamuru rulo haline getirdikten sonra üzerlerine tekrar tereyağı sürüyoruz.

pratik tatlı elmalı strudel 09 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

180 derecede ısıtılmış fırında 45 dakika kadar, hamurumuz kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırına attığımız hamurun üzerine yarım saat sonra biraz daha tereyağı sürüyoruz.

Fırını kapattıktan sonra 10- 15 dakika fırının kapağı açık olarak Strudel’ımızı bekletiyoruz.

Son olarak da tatlımızın üzerine pudra şekeri serpiyoruz. Dilerseniz sunumunuzu zenginleştirmek için Strudel’ı vanilyalı dondurma ile servis edebilirsiniz.

 

pratik tatlı elmalı strudel 01 Pratik Tatlı Elmalı Strudel

Afiyet olsun!
Guten Apetit!

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI