Sık sık idam haberleri ile gündeme gelen Suudi Arabistan kendi rekorunu kırarak 2015 yılınınn ilk 6 ayında 100 idam kararının infazını gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde ülkeye yasaklı ilaç soktuğu için idam cezasına çarptırılan ve cezası dün infaz edilen Suriyeli İsmail el Tevm, Suudi Arabistan’da bu yıl içinde idam edilen 100. kişi oldu!

Geçen yıl toplam 87 kişinin idam cezasına çarptırıldığı Suudi Arabistan’da bu sayının artması Uluslar Arası Af Örgütünün de tepkilerine neden oluyor! Suudi Arabistan’da bugüne kadar en fazla idam cezası 1995 yılında 192 infazla gerçekleşti.

Uluslararası Af Örgütü’nün geçtiğimiz aylarda yayınladığı verilere göre 2014 yılında dünyada 22 ülkede idam cezası verildi ve uygulandı. En çok idam cezası infazının gerçekleştiği ülkeler ise Çin, İran, Suudi Arabistan, Irak ve ABD oldu. Aynı raporda idam infazlarının 2013 yılına göre 500 kişi arttığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün verilerine göre 2014 yılında en çok infazın gerçekleştiği Çin’de, resmi bir rakam olmadığı için bu sayı ancak binlerle ifade ediliyor. Çin’in ardından İran en az 289 infaz, Suudi Arabistan en az 90 infaz, Irak en az 61 infaz ve ABD 35 infazla 2014 yılının kara listesinin başında yer alan ülkeler oldu.

İdam 1024x842 Suudi Arabistan Kendi Rekorunu Kırdı: 6 Ay, 100 İdam!

Raporda ayrıca bu infazların nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgilere de yer verildi. Rapora göre 2014 yılında en çok uygulanan infaz şekilleri sırasıyla baş kesme, asma, zehirli iğne ve kurşuna dizme oldu!. Ayrıca Suudi Arabistan ve İran halka açık infazların gerçekleştiği ülkeler olarak da raporda göze çarpan bir diğer ayrıntı oldu.

Kaynak

 

kur7ulus’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI