Hikmeti kasvetli havasında mıdır, suyunda mıdır bilinmez; Queen, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Pink Floyd gibi “baba” grupların ve daha birçok yetenekli müzisyenin anavatanı olan Birleşik Krallık’ın, bir başka medar-ı iftiharı The Beatles, bundan 54 yıl önce ilk kontratını Almanya’nın Hamburg kentinde imzaladı ve şimdi efsanevi bir değer taşıyan o kontrat açık arttırmayla satılıyor!

Heritage Müzayede Evi, Hamburg’ta imzalanan 6 sayfalık kontratın, 19 Eylül 2015’te New York’ta yapılacak açık arttırmada satışa sunulacağını açıkladı. 150.000 dolara satılması beklenen kontratta; John Lennon, James Paul McCartney, George Harrison ve grubun ilk bateristi Pete Best’in imzaları bulunuyor.

2015 230 985f3145 fc0d 4a9c a643 158309e4bba5 1024x993 The Beatlesın İlk Kontratı Açık Arttırmada!

The Beatles uzmanı Ulf Kruger, “Çoğu insan The Beatles’ın kariyerine Almanya’da başladığını bilmez. Hamburg’ta bir kulüpte, 3 ay arka arkaya her gece çaldılar. Liverpool’da inşa ettikleri tarzlarını, Hamburg’ta geliştirmeye başladılar” diyor.

“Bu kontrat olmadan, bütün parçaların bir araya gelmesi olanaksızdı” diyen Heritage Müzayede Evi’nden Dean Harmeyer, grubun, ilk Almanya’ya gittiklerinde “harap ve amatör” bir hali olduğunu söylüyor.  Ancak, 1960 ve 1962 yılları arasındaki Hamburg çalışmaları her şeyi değiştirdi. “Hamburg’ta çalmak, onları bugün The Beatles yapan müzikal yeteneklerini bilemesine neden oldu” diyor Harmeyer.

Top Ten Club’ta, Britanyalı müzisyen Tony Sheridan’ın alt grubu olarak çalmaya başladıklarında, Alman prodüktör Bert Kaempfert; The Beatles ve Tony Sheridan’a, “My Bonnie Lies Over the Ocean” şarkısının rock’n’roll versiyonu için kontrat imzalattı. “My Bonnie” single’ı 1961 yılında Polydor Records plak şirketinin etiketiyle ve “The Beatles” yerine “Tony Sheridan ve The Beat Boys” ismiyle, yalnızca Almanya’da satışa sunuldu. “Ne imzaladıklarını önemsemiyorlardı; onlar için önemli olan bunun bir plak kontratı olmasıydı” diyor Kruger.

Şarkı, beklenen ilgiyi görmese de, ertesi yıl The Beatles’ın EMI şirketiyle kontrat imzalamasına ve ilk hit’leri “Love Me Do”nun  patlamasına neden olan sürecin başlangıcı oldu. Bu arada “Love Me Do” şarkısıyla ilgili ilginç bir bilgi; şarkı, Birleşik Krallık’ta ancak 17. sıraya kadar yükselebilirken, ABD’de yayınlandığında ise listelerde 1.’liğe oturdu.

beatles4 The Beatlesın İlk Kontratı Açık Arttırmada!
Ringo Starr’ın büyükannesine Hamburg’tan yolladığı kart

Koleksiyoncular, özellikle de The Beatles severler için tartışmasız bir değeri olan bu tarihi dökümanın yanı sıra; The Beatles’ın Hamburg’a ilk ziyaretinin 50. yılına denk gelen günde yapılacak müzayedede satışa çıkarılacak olan diğer eşyalar şöyle:

  • “Love Me Do”nun 1962 yılına ait imzalı bir kopyası (10.000 dolar)
  • Grubun Pete Best’ten sonraki davulcusu Ringo Starr’ın 1960’da, büyükannesine Hamburg’tan yolladığı bir kart (4.000 dolar)
  • 1965 yılında “Help” filmini çektikleri sırada, İsviçre’de imzaladıkları bir restoran menüsü (12.000 dolar)
  • ABD’li fotoğraf sanatçısı Richard Avedon’ın, 1966 yılında, Alman Stern dergisi için çekimlerini yaptığı posterler (Tahmini: 5.000 dolar)
Harvey’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI