Çesitli hükümetlerden ve büyük şirketlerden sızan belgeleri ve yorumlarını, açıklamalarını “izlenemeyecek” bir şekilde yayınlayan  web sitesi Wikileaks’in  kurucusu Julian Assange, hafta sonu Rus televizyonuna verdiği demeçte; Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın 2012 yılında gizli bir anlaşma yaparak, Suriye’de Beşar Esad yönetimini devirmek için anlaşıp el sıkıştıklarını iddia etti.

ABD, İngiltere, İsveç ve Ekvator gibi gibi ülkeler arasında diplomatik krize yol açarak Londra’da üç yıldan beri politik sığınma talebinde bulunduğu ve kabul edildiği Ekvador Büyükelçiliği’nde kalan Assange, Rusya’nın “Russia-1” televizyon kanalı muhabiriyle görüştü ve çarpıcı iddialarda bulundu.

Assange, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile diğer devlet kurumları arasında yapılan 70 bin yazışmayı incelediğimizde; Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın 2012 yılında Beşar Esad rejimini devirmek için gizlice anlaştıkları ortaya çıkıyor. Bu üç ülke arasında yapılan gizli anlaşmaya ABD, İngiltere ve Fransa da ilk başta uzaktan destek vermiş” dedi.

Serpil’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI