paraşütlü uçak kabini

Her ne kadar istatistikler hala daha en güvenli ulaşım aracının uçaklar olduğunu söylese de uçak kazaları söz konusu olduğunda hepimiz hemfikiriz ki kurtulmak mucizelere kalmış. Hemen her uçak kazası sonrasında ise çevremizden en az bir sivri akıllı kendince yorum yapar ve “abi niye tüm yolculara paraşüt vermiyorlar ki!?” diye uçak kazalarına kendince çözüm bulur. bu fikir her ne kadar uçuk olsa da (kendimden biliyorum) herkes en az bir kez bunun olabilirliğini düşünmüş fakat işin içinden çıkamamıştır. Anlaşılan Ukraynalı havacılık mühendisi Vladimir Tatarenko bu işin içinden çıkmayı başarmış ve paraşütlü uçak kabini tasarlamış!

Aslında buna paraşütlü kabin demek daha doğru olabilir ama fikir ana hatları ile uçağın havada karşılaştığı bir sorun olursa yolcularn paraşütler sayesinde güvenle karaya veya suya inmelerini hedefliyor. Proje üzerinde üç yıldan fazla çalışan Vladimir Tatarenko’nun paraşütlü uçak kabini henüz tasarım aşamasında olsa da gelecek vadediyor. Tatarenko’ya göre artık uçak kazalarından sağ salim kurtulmak mümkün!

Paraşütlü Uçak Kabini

Fikir, uçağın gövdesinde yolcuların olduğu kabin kısmının kanat ve motorların olduğu kısımdan kolayca ayrılması ilkesine dayanıyor. Uçak havada herhangi bir sorunla karşılaşırsa yolcu kabini kanat, kuyruk ve motorlardan ayrılıyor ve paraşütlü olan bu kabin uçaktan ayrılır ayrılmaz üzerinde yer alan dev paraşütler açılıyor. Bu sayede yolcu kabini güvenle karaya veya suya iniş yapabiliyor.

Fikrin uygulanabilirliği henüz net değil ama Vladimir Tatarenko en azından uçak kazalarından sağ salim kurtulmanın mümkün olabileceğine inanıyor ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırıyor. Eğer aşağıdaki videoda animasyonunu izleyeceğiniz tasarım hayata geçirilebilirse uçak kazalarından sağ kurtulma oranı mutlaka artacaktır.

Uçak Korkusu

Uçak korkusu (veya Yükseklik KorkusuAkrofobi) elbette bu tasarım ile tarih olmayacak! İnsanlar yine yüksekten veya uçmaktan korkacaklar. Fakat bu tasarım en azından korkunun yanında hayatta kalma umudunu arttıracak ve sırf korkusu yüzünden uçamayan insanları teşvik edecektir. Daha da önemlisi istatistiklere göre en güvenli ulaşım aracı olan uçakların çok daha güvenli olmasına vesile olacaktır.

Vladimir Tatarenko’nun tasarımını anlatan video;

Uçak kazalarının tarih olduğu bir gelecek dileğiyle, herkese iyi uçuşlar…

kur7ulus’in profil fotoğrafı
içeriks editörü

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI