Uzak Doğu Sineması ve Dizileri

Günümüzde Uzak Doğu sineması ve dizileri saygınlığını korumaktan öte arttırırken, Türk sineması ve dizilerinin yerinde sayması nedendir?

Son günlerde animenin yanı sıra, herkesin övmekten bitiremediği Kore dizilerine de el atmak istedim. Şans eseri karşıma çıkan ilk isim Fated To Love You isimli, romantik komedi temalı bir diziydi, bunun detaylarına sonra gireceğim.

Uzak Doğu dendiği zaman benim aklıma gelen iki isim var. Birisi Wong Kar Wai, bir diğeri de Oldboy. Bu iki isim aynı kategorilerde olsa da, ikisi de benim sinema bakış açımı derinden sarsan ve radikal kırılmalar oluşturan isimlerdir.

in the mood for love içeriks Uzak Doğu Sineması ve Dizileri O Kadar Da Uzak Değil!

Wong Kar Wai ile tanışmam, Mert Fırat‘ın Sinema dergisinin arkasındaki röportajına denk gelmişti. Favori filmleri arasında In The Mood For Love, Sessizlik, Stranger Than Fiction gibi isimler vardı. In The Mood For Love‘ı izledim. Sanıyorum ki kendisi benim ilk Uzak Doğu filmimdir. Aslına bakılırsa da oldukça ağır bir filmdir. Arkasından Chungking Express‘i izlemem tabi ki In The Mood For Love‘dan sonra krem karamel tadında gelmiştir.

Bir Mert Fırat söyleşisinde sorduğum sorulardan bir tanesi “Favori filmlerinizin ortak noktası nedir?” idi. Kendisi verdiği cevapta, pornografik anlatımın dışında, yalnızlığı ya da duyguyu sade yalınlığı ile izleyiciye ulaştıran filmleri tercih ettiğini söylemişti. Sanırım Uzak Doğu sinemasına yapılan en güzel anlatım budur. (Kendisi muhtemelen sinema tarzı için dedi fakat yine de Uzak Doğuya güzel bir betimleme.)

Senelerce keza kendi kültürümüzde olsun, keza Amerikan sinemasında olsun armut piş, ağzıma düş tarzı, seyirciye düşünme payı tanımadan sunulan verileri izledik ve onlarla büyüdük. Bunu bir eleştiri ya da yargılama olarak sunmuyorum, belli ki sinema ve kültür tarzımız böyleydi fakat bu bizi düşünmekten uzaklaştırdı. Kurgusu daha zor bir eser gördüğümüzde, bu sefer ilişkileri bağlayamamaya başladık, izleyiciye söz hakkı tanıyan sinemacılar çıktığında ise arada bir uçurum oluştu. Yorum istemeden seyirciye sunulan doneler, sadece elindekileri sunup, doneleri seyircinin bağlamasını bekleyen eserler. Bu sebeple de Türk sinemasındaki türlerde ciddi uçurumlar olduğunu düşünüyorum.

Uzak Doğu sinemasına gelecek olursak, sanıyorum ki bu iki uçurumu güzel bir şekilde ortada toplayan tarzlardan birisi. Ne seyirciyi aptal yerine koyup bütün bilgileri önüne sunuyor, ne de seyirciyi içeriği ve sunulanı anlamayacak kadar uzaklaştırıp, yalnızlaştırıyor.

Yönetmen ve senaristlerin kurdukları sıra dışı döngüleri, insanları ortak noktada toplayan duygu süreçlerinde, seyircinin eserle empati kurmasını sağlıyor ve seyirci kendi duygu birikimleri ile sunulan döngüyü yaşadığında, ortaya çok hoş bir macera tüneli çıkıyor. En azından Wong Kar Wai fimlerinde ben bunu gözlemledim.

oldboy içeriks Uzak Doğu Sineması ve Dizileri O Kadar Da Uzak Değil!

Diğer bir isim olan Oldboy‘u ele alacağımız zaman, insan aklının alamayacağı bir ahlak dersi ile karşı karşıya kalıyoruz. Yine bir empati durumu söz konusu, hatta öyle ki, hikayenin kendi içerisinde bile empati var. Söylenmek isteyeni izleyiciye ve karaktere yaşatarak sunan Chan-wook Park, seyirciyi adeta tokatlıyor filmin sonuyla. Filmi izledikten sonra beş gün bu filmi düşündüğümü hatırlıyorum. Düşündüren filmler; bence şu an en çok ihtiyacımız olan, zamanı sadece güzel geçirmek için izlenen filmlerin yanı sıra, düşündüren filmlerdir. Bir Oldboy Türkiye’den çıkar mı? Kısa sürede bu konuda pek umudum yok lakin Türkiye’nin de yavaş yavaş Uzak Doğuya olan ilgisini arttırması ile bu yoldaki ümitlerim yeşermedi değil.

Dizilere gelecek olursak, geçtiğimiz dönemde bir çok Kore dizisi ve sinemasını farkında olmadan senaristler size sundu aslında. Bir Aşk Hikayesi, Güneşi Beklerken, Kocamın Ailesi, Evim Sensin, Sadece Sen.

Fated to Love you korean dramas 37561449 1920 1080 Uzak Doğu Sineması ve Dizileri O Kadar Da Uzak Değil!

Neden Kore dizileri, Türk dizilerine bu kadar çok uyarlanıyor?

Çünkü Kore dizileri, Türk yapısına oldukça uygun bir kültüre sahip. Açık saçık olmayan, televizyon kanalını ya da firmasını zor duruma sokmayacak, izleyicinin Küçük Sırlar gibi garipsemeyeceği yani kısacası risk durumu oluşturmayan bir türe sahip. Peki ya içerik?

Yukarıda bahsettiğim Wong Kar Wai‘ın tarzına çok yakın. Olay kurguları, repkileri ve karakterleri o kadar yalın bir dille sunuluyor ki, izleyiciye saf duygu yükleniyor. Hikayelerin konuları belki de çok sıradışı ya da ender rastlanacak bir içerikte değil fakat hikayeyi aktarış şekilleri, sevginin sabırla her türlü zorluğu yeneceği teması, Inception’da da dendiği gibi pozitif duyguların her zaman negatif duyguları yeneceğini kanıtlıyor.

Bunun yanı sıra Türk izleyicisi özellikle günümüzde ızdıraplı, kederli, gamlı, yaslı dizilerden ve içeriklerden çok sıkıldı. Bunu tutmayan drama dizilerinden ve oldukça ilgi gören komedi dizlerinden rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bihter Ziyagil‘in üzerine bir drama kraliçesinin gelmesi ne kadar olası ise, günümüzde bir devir moda olan entrika ve dram türünün de tekrar ayyuka çıkması bir o kadar zor. Zaman zaman orjinalinden daha çok entrikaya bulanan uyarlamalar da var, bunun sebebi de, Kore dizileri genelde bir saatlik bir bölümle, bir sezona ve yirmi bölüme sahip olur. Türkiye’deki gibi 90 dakikalık bir bölüme sahip olup beş sezon ilerlemez. Bu da uyarlanan dizinin hikayesinin tek başına yeterli olmamasına neden olur ve dizi olay kurguları ya uzatılır, ya da başka bir dizinin kurgusu ile birleştirilir.

Bunun yanı sıra Kore dizileri dram sonlu olsun ya da olmasın, içerisinde her zaman verdiği mesajla azmetmenin, umut etmenin kişiyi istediği noktaya getireceğini yansıtmaktadır. Kore senaryolarında en kötü karakterlerin dahi erdem sahibi olduğunu çoğu hikayede de gözlemleyebiliyoruz. Bu da karakterleri sevdiren başka etmenlerden birisi.

Aslında sandığımızdan daha çok Uzak Doğu esintisinin içerisindeyiz, sadece kaynağını bilmediğimiz şeyleri seviyoruz.

Betül Ertaş’in profil fotoğrafı
içeriks sinema editörü

3 comments

    • Hello, guest
    • Bu güne kadar uzak doğu filmi izlemememe rağmen, bu yazıdan sonra izleyesim var... Sade, yalın ve anlaşılır bir dilde sözün özü anlatılmış. Daha ne olsun ki... Bize bizi anlatmış. Sinema filmi olarak iyi bir çeşitleme ve tercih olabilir. Detaylarda açıklayıcı ve özendirici temalar, seyircinin işini oldukça kolaylaştırıyor. Akıcı ve kuvvetli bir kalem, tebrikler...

    FACEBOOK YORUMLARI