Günümüzde çoğumuz brokoli, ıspanak, semizotu, enginar yerine patates kızartması, hamburger, tatlılar ve şekerli içecekleri tercih ettiğini söyleyecek ve sağlıksız olduğunu bildiğimiz halde çeşitli bahanelerle bu yiyecekleri sık tükettiğimizi itiraf edecektir.  Peki neden tuz, yağ ve şeker dolu bu yiyecekleri diğer bol posalı bol vitamin ve mineral içeren vücudumuz için en sağlıklısı olan et, sebzeler, meyveler ve tahıllara tercih ediyoruz? Günde bir avuç kuruyemiş yiyin diyoruz. Avuç bitene kadar değil, dudaklar tuzdan şişene, dil kamaşana kadar yiyoruz… Neden?

zararlı yiyecekler neden daha lezzetlidir 02 Zararlı Yiyecekler Neden Daha Lezzetlidir?
bol vitamin bol mineral bol posa içermeyen, ekrana üç dakika baktığınızda bile göbek yapan karaktersiz donut.

Bu sorunun cevabı atalarımızın yaşayış biçiminde gizli. Bebeklerde ve çocuklarda tat alma duyusuyla ilgili araştırmalar yapan biyolog Julie Mennella annesi tarafından ilk defa tatlı bir şey yedirilen bebeklerin memnuniyet belirtilerini, ilk defa brokoliyi tadan bebeklerinse yüzlerini buruşturup ürperdiğini ve dur işareti verdiklerini gözlemlemiş.  Hatta beyin sapı (beynin en ilkel, en eski bölümü) dışında hiç beyni olmadan doğan anensefalik bebekler de tatlıya Mennella’nın deneyindeki gibi aynı mutlu yüz ifadesiyle tepki veriyor. Brokoliye yüz buruşturma da yine ilkel bir tepki. Dahası, dilimizde tatlı için bir–iki tür reseptör varken, acımsı tat için en az 25 kadar reseptör yer alıyor. Bu hoşlanmama hali de aslında hayatta kalmaya dair: Bitkilerin diğer canlılar tarafından yenilmemek için geliştirdiği toksinlerden uzak durmamızı sağlıyor ki bu da, zehirli yiyeceklerden uzak durmanın atalarımız açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

zararlı yiyecekler neden daha lezzetlidir 06 Zararlı Yiyecekler Neden Daha Lezzetlidir?

 Bize sorun yaratan şey ise yemekten aldığımız haz. Modern gıda dünyası, atalarımızın evrim geçirdiği ortamdan çok daha zengin ve muhteşem bir zevk kaynağı. Ve onlardan miras aldığımız tercihler (sevdiğimiz şeyleri satmakta giderek ustalaşan gıda endüstrisinin de katkısıyla) bizi sağlıksız alışkanlıklar edinmeye zorluyor.

Atalarımız milyonlarca yıl boyunca besin bulabilmek için dolaşmak zorundaydılar. Bulduklarında ise kısa sürede bozulacağından hızlıca tüketip fazlasını yağ olarak depolayarak yiyecek sıkıntısı olan dönemlerde hayatta kalabiliyorlardı. Günümüz insanının kalıtsal özelliklerinin tarım devrimi öncesinde yaşayanlarla aynı olduğunu biliyoruz. Yani bedenlerimiz ve zihinlerimiz 10 000 yıl önceki eski çevremize uyum sağlamış durumda. İşlenmiş, paketlenerek tüketilmeye hazır duruma getirilmiş besinlerin ortaya çıkmasını ve bunu izleyen gelişmeleri ise son 100 yıla sığdırmak mümkün.

Çay şekeri, gofret, çikolata, makarna, beyaz ekmek gibi işlenmiş karbonhidratlar çok kısa sürede çok fazla glikozun kana karışmasına neden oluyor. Sürekli olarak kanda yüksek miktarda glikoz olması insülinin etkinliğini azaltıyor ve insülin direnci gelişiyor. İşte bundan sonra ipin ucu kaçıyor ve şişmanlığa, damar tıkanıklıklarına, obeziteye, şeker hastalığına, kalp-damar hastalıklarına ve kansere kadar varan ve vücudu yavaş yavaş harap eden bir tablo ortaya çıkıyor.

Peki bu cezbedici yiyeceklerle nasıl başa çıkacağız?

zararlı yiyecekler neden daha lezzetlidir 08 Zararlı Yiyecekler Neden Daha Lezzetlidir?

Çocukken hepimiz uslu durunca şeker, çikolata, cips gibi yağlı ve şekerli yiyeceklerle ödüllendirildik yada ağladığımızda abur cuburla susturulduk. Hepimizin beyni bu yiyecekleri mutsuzluğu dindirmekle ve başarıyı ödüllendirmekle ilişkilendirdi. Yetişkin bireyler olup kendi hayatımıza yön vermeye başladığımızda karşılaştığımız her duygusal boşlukta, yaşadığımız her zorlukta bu yiyeceklerle acımızı dindirebileceğimiz yada başarılarda kendimizi ödüllendirebileceğimiz daha çocukken beynimize kodlandı. Dolayısıyla lezzet olarak diğer yiyeceklere üstün gelen bu işlenmiş gıdalar beynimizde çoğu zaman mutlu anılarla bir bağ kuruyor.

zararlı yiyecekler neden daha lezzetlidir 05 Zararlı Yiyecekler Neden Daha Lezzetlidir?

Bu yanlış öğrenilmiş yeme davranışı ile baş edebilmek için: duygusal boşluklarımızın ya da sevinçli olduğumuz anların farkında olmalıyız. Duygularımızı kendi kendimize sesli olarak ifade edebilmeli yani ”şimdi sevinçliyim, şu an çok sinirliyim veya şimdi kendimi yalnız hissediyorum…” gibi adlandırabilmeliyiz.

  • Bu duygusal atakları yiyeceklere yönelmeden daha farklı motivasyon öğeleriyle (yeni bir kitap, kısa yürüyüşler, tiyatro, sinema, konser…) çözmeyi öğrenmeliyiz.
  • Çocukları abur cuburlarla ödüllendirerek kendisini duygusal açıdan bu sağlıksız yiyeceklerle tatmin etmeye yöneltmek yerine kitap, akvaryum, havuz, hobi kursları gibi becerileri geliştiren aktivitelere yönlendirerek yetiştirmeliyiz.
  • Sofraya oturulduğunda çorba, et yemekleri ve sebze yemekleri yoğurt ve salatalar daha öncelikli tutulup kızartmalar, hamur işleri ve şerbetli tatlılar masanın ulaşılması zor noktalarına konulabilir ve her seferinde uzanarak küçük parçalar alınmaya çalışılabilir.
  • Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuluyorsa taze meyve veya çiğ sebze (havuç, salatalık dilimi) gibi yiyecekler tercih edilebilir.
  • Mümkünse bu duygusal olarak hassas olunan dönemlerde marketlere uğranmamalı, gitmek gerekiyorsa tok karna gidilmeli.

Fakat en önemli yol sizi yemek yemek için tetikleyen duygunun ne olduğunu keşfetmektir. Örneğin eğer sizi tetikleyen duygu yalnızlıksa, biraz daha sosyal olmayı deneyebilirsiniz. Kendinizle barışmalı ve çözümün yemekten geçmediğinin fark etmelisiniz!  Önemli olan, çıkar yollarınızın olduğunu görebilmenizdir. 🙂

There are no comments yet

    • Hello, guest

      FACEBOOK YORUMLARI